środa, 6 stycznia 2010

Chcą okrągłego stołu w sprawie kolei

Sanok, 05.01.2010 r.
List otwarty
            My, mieszkańcy Ziemi Sanockiej i Bieszczadów, wnosimy o jak najszybsze przywrócenie połączeń na linii kolejowej Jasło – Zagórz, Zagórz - Łupków. Trudna sytuacja finansowa Przewozów Regionalnych sp. z o.o. oraz Województwa Podkarpackiego nie może być przyczyną tak dramatycznej decyzji, która godzi w naszych mieszkańców. W obecnej chwili jedynym beneficjentem tej trudnej sytuacji ekonomicznej stało się społeczeństwo południowo-wschodniej części województwa, przede wszystkim powiat sanocki, krośnieński, leski, bieszczadzki oraz jasielski. Bez komunikacji kolejowej Bieszczady staną się niedostępne dla rzesz turystów.   
           Działania te są sprzeczne ze Strategią Rozwoju Województwa Podkarpackiego, Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego, Strategią Rozwoju Turystyki dla województwa podkarpackiego.
            Dotacje dla Przewozów Regionalnych to środki finansowe pochodzące z budżetu Województwa Podkarpackiego, a więc nasze pieniądze. Trudna sytuacja PKP jest znana nie od dziś, o naprawie transportu kolejowego w naszym regionie dyskutuje się od lat, linie oraz tabor od kilku dekad czekają na modernizację i na apelach oraz deklaracjach w zasadzie się kończy.
            Dzisiaj to nie jest już walka o byt ekonomiczny. Walczymy o naszą tożsamość, o tożsamość tego regionu, naszej małej ojczyzny. Dziś likwidowane są przewozy kolejowe, a jutro zabraknie pieniędzy na szpitale, szkoły, utrzymanie dróg. Przyczyna będzie jedna - rachunek ekonomiczny. Jest to niezwykle ważny argument, aczkolwiek nie możemy mierzyć wszystkich aspektów życia społecznego miarą pieniądza. Nie możemy się z tym pogodzić.
            Uważamy, że nie czas na szukanie winnych, to wielka szansa na solidarność, aby w imię zrównoważonego rozwoju upomnieć się o interesy naszej społeczności.
           Proponujemy zorganizowanie okrągłego stołu dla wszystkich zainteresowanych środowisk – samorządów, władz państwowych, parlamentarzystów, władz spółek kolejowych, przedstawicieli biznesu, związków zawodowych, przedstawicieli wyższych uczelni i organizacji pozarządowych. Głównym celem naszych działań będzie przywrócenie świetności szlaku kolejowego Jasło – Sanok – Zagórz – Łupków i dalej na Słowację.
Z poważaniem:
Andrzej Radwański – W-ce Starosta Sanocki
Leszek Ciepły – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Ernest Nowak – Członek Zarządu Powiatu Sanockiego
Roman Konieczny – Członek Zarządu Powiatu Sanockiego
dr Piotr Uruski – Radny Rady Powiatu w Sanoku
Tadeusz Nabywaniec – Radny Rady Powiatu w Sanoku
Stanisław Lewicki – Radny Rady Powiatu w Sanoku
Zygmunt Żyłka – Radny Rady Powiatu w Sanoku
Maria Szałankiewicz – Skoczyńska – Radna Rady Miasta w Sanoku
Wojciech Pruchnicki – Radny Rady Miasta w Sanoku
Jan Wydrzyński – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście w Sanoku

4 komentarze:

 1. Ciekawy pomysł. to racja że samo przywrócenie pociagów nic nie daje, bo problem wróci. Samo pismo nie wystarczy, ale to dobry znak, teraz panie i panowie musicie walczyć o sprawę kolei.Życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdzie na tej liście jest pan Miklicz, czyżby z panią europoseł Elżbietą ustalali własny POmysł i sposób działania. OJ panie Sławku , ludzie patrzą i wyciagają wnioski , nawet tutaj w Polsce B , którą PLATFORMA chce przerobić juz na Polskę C . Dobrze , że w tym roku wybory , myślę że podkarpacie nakopie platformersom do d....za traktowanie go jak przedmiotu.ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 3. no i obudzili sie nasi Włodarze rowsazez reka w nocniku ,tak byli wczesniej zapracowani ze wczesniej nie zauwazyli ze jakis wybraniec ktory planuje rozklady jazdy na pkp planuje pociagi np 14,50 lub 15,oo a nie 15,30 zeby niebylo pasazerow ,bo przeciez ktos musi zrobic natym zrobic nizly interes i podstawi swoje autobusy i takie rozklady jazdy byly planowane przez pare lat i nikt z naszych jasnie panow takiej obcji nie przewidzial i nie interweniowal bo i poco sie komus narazic .A teraz jak sie zrobil ruch ,to nasi ZJADACZE NASZYCH PODATKOW SA STRASZNIE ZDZIWIENI ZE TAK SIE STALO I ODKRYLI AMERYKE MUWIAC "MYSMY O NICZYM NIWIEDZIELI" A MOZE TO TYLKO TAKI KAWAL PRZED WYBORAMI.

  OdpowiedzUsuń
 4. no i obudzili sie nasi Włodarze rowsazez reka w nocniku ,tak byli wczesniej zapracowani ze wczesniej nie zauwazyli ze jakis wybraniec ktory planuje rozklady jazdy na pkp planuje pociagi np 14,50 lub 15,oo a nie 15,30 zeby niebylo pasazerow ,bo przeciez ktos musi zrobic natym zrobic nizly interes i podstawi swoje autobusy i takie rozklady jazdy byly planowane przez pare lat i nikt z naszych jasnie panow takiej obcji nie przewidzial i nie interweniowal bo i poco sie komus narazic .A teraz jak sie zrobil ruch ,to nasi ZJADACZE NASZYCH PODATKOW SA STRASZNIE ZDZIWIENI ZE TAK SIE STALO I ODKRYLI AMERYKE MUWIAC "MYSMY O NICZYM NIWIEDZIELI" A MOZE TO TYLKO TAKI KAWAL PRZED WYBORAMI.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.