czwartek, 28 stycznia 2010

Z ostatniej chwili: Kryzys w podkarpackiej służbie zdrowia zażegnany?

Z informacji uzyskanych od Jakuba Osiki - doradcy wicewojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz wynika, iż pojawiła się realna szansa na zażegnanie kryzysowej sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia, która zaowocowała m.in. niedawną  pikietą pod siedzibą NFZ w Rzeszowie
Dziś w Warszawie odbyło się spotkanie z udziałem: minister zdrowia Ewy Kopacz, wicewojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ Grażyny Hejdy oraz dyrektorów podkarpackich szpitali. W jego trakcie padło zapewnienie o  woli skierowania dodatkowych 50 milionów złotych z przeznaczeniem na potrzeby lecznictwa na Podkarpaciu. W najbliższy wtorek ma się rozstrzygnąć czy dyrektorzy szpitali podpiszą kontrakty. Skąd pochodzić będą dodatkowe środki? Zapewne odpowiedź na to pytanie padnie podczas jutrzejszej  konferencji prasowej z udziałem wicewojewody  i szefowej podkarpackiego NFZ, którą zaplanowano na godz. 09.00 w urzędzie wojewódzkim.

17 komentarzy:

 1. Panie Jerzy ośmieszasz się pan tytułem swego artykułu.Jak można pisać takie bzdety , w sytuacji gdy szpitalom na Podkarpaciu brakuje 400 mln. zł. Pan Jakub Osika powinien za przekazywanie takich informacji przynajmniej sie zawstydzić , a pan panie Jerzy sprawdzić te informacje a nie zachowywać się jak pijarowiec na etacie i w kieszeni PO.Gdybyś pan pooglądał pewną telewizję regionalną to wtedy byś pan wiedział co to znaczy rzetelność a nie wypisywał głupot.50 mln. zł. zaproponowane przez pania minister KOPACZ to kpina z ludzi na Podkarpaciu , przecież to są ochłapy a nie kwota , która skutkowałaby poprawą sytuacji tych szpitali. Jeżeli na pacjenta podkarpacie dostaje o 180 zł mniej niż inne województwa , to nie ma innego wyjścia jak skierować sprawę do TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO, i tak też zrobią dyrektorzy szpitali . W materiale , który oglądałem wypowiadał się też pan Adam Krzysztoń ze Społecznego Komitetu Obrony Podkarpackich Szpitali , który wyrażnie stwierdził , że proponowana kwota ich nie zadawala i dalej będą prowadzić swoją akcję .Tak więc panie Osika krowy paść a nie pierdoły ludziom wmawiać , bo 19 wiek na Podkarpaciu się już dawno skończył , ale widać że matuszka PO ma inne informacje , dlatego przypuszczam ,że w najbliższych wyborach ludzie nakopią WAM do D....Ciekaw jestem czy pan to puścisz PANIE JERZY, czy też masz pan zakaz od swoich mocodawców.ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze mały dodatek , suma wszystkich niezapłaconych nadwykonań na Podkarpaciu wynosi 177 mln. zł. i jest to kwota za 2009 rok .Tak więc panie Jerzy niech pan nie wierzy swojemu koledze p. Osice , bo ten pan jest oderwany od rzeczywistosci .Dziwię się tylko , że pan , panie Jerzy bez sprawdzenia tematu podaje takie fakty , obnizając rangę i powagę swojego blogu. Pańskie milczenie o tym świadczy.ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zagórzaninie pochamuj emocje. Zażegnać znaczy uchronić w doraźny sposób od czegoś złego. Najczęściej słowa zażegnać używa się przy nadzwyczajnych i kryzysowych sytuacjach. Nie wiem czy Zuba jest PR-owcem Osiki czy nie, ale ani Zuba ani Osika nie powiedzieli: "Sytuacja podkarpackiej służby została uzdrowiona" Mnie się wydaje że dodatkowe 50 000 000 daje szanse właśnie na zażegnanie ryzyka kompletnej katastrofy. Piszesz że brakuje 400 mln. Skąd je wziąć? Są trzy możliwości: Pożyczyć? Nie ma od kogo a Państwo Polskie jest zadłużone ponad miarę. Dodrukować? Przerabialiśmy to za komuny. Miliony w porfelach i ocet na półkach Zabrać? Komu? Nauczycielom, policjantom? kolejarzom? Czekamy na twoje propozycje Zagórzanin!!!!!
  mycha

  OdpowiedzUsuń
 4. DO MYCHY .
  Tytuł artykułu wyrażnie mówi ''ZAŻEGNANY'' czyli że dla każdego , w miarę inteligentnego obywatela RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ , oznacza to zakończenie kryzysu . Druga sprawa to kwoty jakie NFZ przeznacza na mieszkańca Podkarpacia , różnice pomiędzy naszym , moim województwem a resztą kraju wynosi 180 złotych . Pytam sie wiec czym różni się pacjent z PODKARPACIA od pacjenta z MAZOWIECKIEGO .Konstytucja RP wyrażnie mówi o jednakowym traktowaniu wszystkich obywateli tego kraju . A od szukania pieniędzy są osoby ,które zostały do tego powołane i które biora za to pieniądze . Skąd wziąść na to pieniądze , otóż od finansistów i bankierów , którzy wkręcili nas w te kłopoty. ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj Zagórzanin.... podnosisz moją rzekomą bojaźliwość w podnoszeniu niektórych tematów występując pod anonimowym pseudonimem... Weź ten drobny fakt pod uwagę zanim znów coś napiszesz o czyjejkolwiek odwadze. A co do merytorycznych zarzutów to w zasadzie wszystko na ten temat napisał(a) mycha. Wiem że lekarzom się należy kolejarzom, nauczycielom służbom mundurowym też SIĘ NALEŻY!!!! Tylko skąd na to brać? Masz jakieś pomysły?
  P.S.
  Z niecierpliwością czekam na rozwój wypadków bo mój chory syn leży teraz w sanockim szpitalu. Jeśli by to ode mnie zależało dałbym lekarzom nawet 500 milionów!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozdrowienia dla syna , szybkiego powrotu do zdrowia , ale dalej nie wiem czym różnię się od pacjenta z innych województw .Możecie mi to z Mychą wytłumaczyć . Co do pieniędzy , to proponuję zakończyc wojnę w Afganistanie i brakujące miliardy sie znajdą . Fanatykom islamskim może pomóc tylko i wyłącznie bomba jądrowa , A NIE POLSKA ARMIA . ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za pozdrowienia dla syna. Na szczęście czuje się już lepiej, ale napędził nam dużego stracha. Przyznam że krytyka tej publikacji bardzo mnie zdziwiła, ale dopiero teraz domyślam się jej przyczyny. Czytałem swój wpis wielokrotnie i dopiero dziś zauważyłem, że w tytule nie znalazł się znak zapytania, o którym myślałem, że cały czas tam jest. Zresztą już w pierwszym zdaniu piszę, że pojawiła się realna szansa na zażegnanie kryzysu i niczego nie przesądzam do końca tekstu odsyłając do wczorajszej konferencji prasowej na ten temat. Osika to mój znajomy. Jako prezes Radia Bieszczady zawsze pomagał mi w promocji moich projektów czy to była budowa skoczni, czy to było moje polsko-ukraińskie kolędowanie. Generalnie wierzę mu w wielu sprawach, a w tej konkretnej chciałbym żeby to co zapowiada spełniło się. Obiecuję jak tylko mój syn wróci do zdrowia zajmę się sytuacją na Zasławiu i innymi postulowanymi przez Pana tematami. Przypomne tylko, że mój blog ma charakter niekomercyjny, a ja muszę jakoś zarabiać na chleb powszedni stąd nie zawsze mam czas na podejmowanie skądinąd ciekawych tematów. Tak więc pozwolę sobie uzupełnić tytuł o brakujący pytajnik. A co do Afganistanu podpisuję się pod tym co Pan napisał oboma rękami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziekuję za zainteresowanie się tematem i jeszcze raz bardzo gorąco życzę synowi szybkiego powrotu do zdrowia, sam kilka razy przechodziłem ze swoimi dziećmi tą sytuacje i wiem co to znaczy.Wszystkiego najlepszego i niech Pan panie Jerzy spędza dużo czasu z synem , teraz jest Pan mu szczególnie potrzebny.ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mały trzymaj się !
  Pozdrowienia dla syna.

  wert

  OdpowiedzUsuń
 10. A tak wracajac do tematu służby zdrowia oraz zawieszonych połaczeń kolejowych to proponuje Panu oraz wszystkim na tym blogu dwa bardzo interesujace artykuły w dzisiejszej Gazecie Wyborczej a odnoszące sie bardzo rzetelnie do tematów wyzej wymienionych.ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałbym wierzyć w te 50 mln, z informacji na konkurencyjnym portalu wynika że to czysta propaganda wątpliwego sukcesu. Dyr. szpitala mówi o przesunięciach w kontrakcie dla Podkarpacia, a to jest czysta kosmetyka a nie dodatkowe pieniądze.
  Warto to wyjaśnić Jurku!

  OdpowiedzUsuń
 12. To własnie jest kosmetyka , tylko że pan Osika twierdzi iz są to nowe srodki finansowe.A dla wiadomosci niedoinformowanego doradcy wicewojewody pana Osiki dopowiadam , że owe 50 mln. zł. zostało przesunięte z refundacji leków na rechabilitację i psychiatrie , ale są to wciąż środki , które ma do dyspozycji Podkarpacie przez rządzacych traktowane jak piąte koło u wozu.Z poważaniem ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 13. do tablicy wywołany...
  ZAGÓRZANIN-ie chwilkę cierpliwości i odpowiem, coś wiesz tylko, że za mało ;) niemniej dobrze, że się interesujesz- to podnosi range i jakość dyskusji publicznej
  pozdrowka
  jakub osika

  OdpowiedzUsuń
 14. do tablicy wywołany c.d.
  - 50 mln należy traktować jako doraźne zażegnanie problemu (postulowano o 48 mln)
  - są to pieniądze "przesunięte" z leków na opiekę szpitalną, z prozaicznego powodu, po prostu nie można było inaczej dodać pieniędzy szpitalom. Zobowiązania na zakup leków w całości bierze na siebie NFZ i zostanie uzupełnione w trakcie roku. Efekt- szpitale mają o 50 mln więcej na kontraktach, natomiast jak widać aptekarze nie protestują,
  - dodatkowe środki są przeznaczone m.in. na leczenie psychiatryczne łóżkowe, długoterminowe (przewlekłe), specjalistyczne i rehabilitację- zgodnie z postulatami Społecznego Komitetu Obrony Podkarpackich Szpitali,
  - faktycznie kwota o jakiej docelowo mówią protestujący (Adam Krzysztoń w wywiadzie dla Radia Rzeszów) to kwota ok 180 mln, jednak należy zwrócić uwagę, że z tytułu wskaźnika migracyjnego Podkarpacie traci za ostatni rok 195 mln, co świadczy o prostym fakcie, że mieszkańcy wolą i leczą się w innych województwach,
  - "niedoszacowanie" naszej służby zdrowia jest następstwem tzw algorytmu jaki pozostawił nam Minister Piecha za rządów PiS- naliczanego na podstawie wskaźnika dochodowości mieszkańców- stąd różnice pomiędzy np Wielkopolską a Podkarpaciem.
  - W obecnej kadencji udało się zmienić ten niesprawiedliwy algorytm jednak ze względu na inny zapis mówiący, że kolejne lata kontraktu nie mogą być niżej opłacone od poprzednich "nadrobienie" tej zaległości jeszcze jakiś czas potrwa,
  - pasienie krów jest bardzo zbożnym zajęciem i mam nadzieję, że jeżeli kiedyś będę miał okazje parać się tą profesją Szanowny ZAGÓRZANIN dołączy do mnie od czasu do czasu np na małą konwersację ;)
  pozdrawiam serdecznie
  zdrowia życząc
  jakub osika

  OdpowiedzUsuń
 15. Panie Jakubie , dziekuję za odpowiedz a swoje informacje opieram na wiadomosciach prasowych , jestem miłośnikiem prasy. Jeżeli chodzi o krowy to faktycznie wyskoczyłem za szybko z tymi przyjemnościami , jeszcze raz przepraszam i myślę że niedługo będziemy mieli okazję się spotkać.Co do dyskusji publicznej to jest ona nam wszystkim potrzebna , szczególnie w czasach gdy politycy zapomnieli o czymś takim jak dialog społeczny, tym bardziej cieszę się z pańskiej odpowiedzi na blogu , który bardzo lubię .Z wyrazami szacunku ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 16. Panowie Osika i Zagórzaninie!!! Miód na moje serce lejecie takim stylem polemiki. W takich momentach dostaje twierdzącą odpowiedź na pytanie czy warto prowadzić tego bloga.
  Gdyby tak jeszcze obecny Pan Burmistrz chciał u mnie stworzyć swoje oficjalne konto i właczyć się do dyskusji... W każdym razie zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 17. Panie Jurku , naszemu włodarzowi brakuje właśnie cechy , która pozwala ludziom prowadzic normalny dialog i brak tej cechy bedzie przyczyną jego przegranej w tegorocznych wyborach.ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.