środa, 13 stycznia 2010

Z ostatniej chwili. Poważny kryzys w zagórskiej oświacie?

Jak się okazuje projekt tegorocznego budżetu przedstawiony przez burmistrza Bogusława Jaworskiego wzbudził kontrowersje i powszechną krytykę nie tylko wśród radnych WTR.  Z nieoficjalnych informacji jakie uzyskałem z dobrze poinformowanych źródeł wynika, iż w pismach, które wpłynęły  do Rady Miejskiej w Zagórzu przed poniedziałkowymi obradami  połączonych komisji Wysokiej Rady dyrektorzy wszystkich 11 placówek oświatowych zasygnalizowali niedoszacowanie wydatków oświatowych na łączną kwotę około 2 000 000 (słownie: dwóch milionów złotych) Niepokojące jest to, iż nie chodzi to o wydatki inwestycyjne, ale o bieżące koszty funkcjonowania zagórskiej oświaty takie jak: wynagrodzenia dla nauczycieli, opłaty za energię elektryczną i gaz. W chwili publikowania niniejszego posta najprawdopodobniej jeszcze trwa  narada przedstawicieli władz gminy z udziałem dyrektorów szkół. Więcej szczegółów niebawem.

20 komentarzy:

 1. MAM APEL DO PEDAGOGÓW UCZESTNICZĄCYCH W TYM SPOTKANIU. Szanowni Państwo wygląda na to, że rzeczywiście w naszzej gminie nie jest tak różowo jak czyta się w BIULETYNACH. Rozumiem, że w trosce o swoje miejsca pracy nie będziecie chcieli oficjalnie komentować całej sytuacji. Dlatego prosimy o info w anonimowych komentarzach na tym blogu, który pozostaje jedynym niezależnym i w miarę obiektywnym źródłem informacji o tym co naprawdę dzieje się w Gminie Zagórz
  zatroskany rodzic Pierwszaka

  OdpowiedzUsuń
 2. BOGDAN , kolejny raz dajesz plamę , czas najwyższy zająć się agroturystyką a nie rządzeniem gminą , bo przynosi to fatalne skutki.Chyba że Twoim celem jest prywatyzacja oświaty , ale w takim razie jesteś lepszy od samego premiera Tuska.ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za miłe słowa ale myślę,że ten apel tylko po części jest uzasadniony. Wybieram się z kamerą do Panów Burmistrzów, do szefowej zagórskiej oświaty - Pani Biłas a w poniedziałek obraduje komisja Wysokiej Rady. Wszystko na pewno się wyjaśni choć dane przywołane w opinii radnych budzą niepokój.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszyscy pamiętamy koncert Gosi Ostrowskiej na 30 lecie gminy ze słynną słynną "Szklaną Pułapką" pana Jaworskiego w roli głównej a ja tak się teraz na serio zastanawiam "Czy leci z nami pilot?"
  kinomaniak

  OdpowiedzUsuń
 5. szanowni Państwo uczestnicząc w posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej z niedowierzaniem wysłuchałem wyjaśnień Pana Burmistrza na temat cięć w oświacie.Niedorzeczne i zabawne odpowiedzi i rozpacz z politowaniem w spojrzeniu Andrzeja CZapora oraz milczenie Radnego Bryndzy to spektakl jaki zaaplikował nam nasz geniusz. Na wniosek jednego z radnych przybyła Pani M BiLas.jej wyjaśnienia utwierdziły mnie w przekonaniu że prawdomównośc.i inne pozytywne ideje tak nieodzowne w kształtowaniu osobowości młodego pokolenia legły w gruzach.

  OdpowiedzUsuń
 6. szanowni Państwo uczestnicząc w posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej z niedowierzaniem wysłuchałem wyjaśnień Pana Burmistrza na temat cięć w oświacie.Niedorzeczne i zabawne odpowiedzi i rozpacz z politowaniem w spojrzeniu Andrzeja CZapora oraz milczenie Radnego Bryndzy to spektakl jaki zaaplikował nam nasz geniusz. Na wniosek jednego z radnych przybyła Pani M BiLas.jej wyjaśnienia utwierdziły mnie w przekonaniu że prawdomównośc.i inne pozytywne ideje tak nieodzowne w kształtowaniu osobowości młodego pokolenia legły w gruzach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Większość nauczycieli głosowała na Jaworskiego. Jak im źle było za Zająca to teraz mają to czego chcieli. Pieniędzy starczy na 3 kwartały, zabraknie na wypłaty to może przejrzą na oczy. Wszak to pedagodzy, ludzie uczący (się na błędach).

  OdpowiedzUsuń
 8. Nasze dzieci będą uczyć się w zimnych szkołach? Same bo nauczycieli nie będzie. Panowie radni musicie ratować naszą gminę. W was jedyna nadzieja. Burmistrzowi zależy tylko na stołku. Nie pozwólcie by na tym kredytowym szaleństwie cierpiały nasze dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Biuletynowej propagandzie już nigdy nie uwierzę. Za nasze pieniądze manipuluje się faktami, ogłupia się ludzi i robi się kampanię wyborczą. Burmistrz jak chce drukować takie piśmidła niech płaci ze swojej kieszeni. Zarabia grube tyś. więc go stać. Naród raz dał się ogłupić drugi raz ten numer nie przejdzie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ządam od radnych wyzerowania budzetu w dziale promocja wydawajcie biuletyny za swoje pieniądze

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytam i widzę, że coraz większe bagienko wyłazi... Wydatki na oświatę, kulturę obciąć najłatwiej, a szkody - nie do oszacowania... Wtórny analfabetyzm...
  Ktos tu napisał, żeby burmistrz wziął się za swoją agroturystykę, a nie za rządzenie. Jeśli on tak robi ten swój biznes, jak rządzi, to chyba nawet szczury u niego z głodu pozdychają... No, ale przez kilka lat odrobił zaległości finansowe, odkuł się, nawet za czas nicnierobienia załapał niezłą kasę, więc teraz spokojnie patrzy w świetlaną przyszłość...Czas chyba na szybkie wyjaśnianie tych spraw. No i pamiętanie o nich przy wyborach...

  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 12. Radni Rady mają tak duże kompetencje, że przecież mogą to sensownie zaplanować. Panowie Radni, pokażcie, co potraficie. To Wy tak naprawdę macie władzę. Możecie uchwalać wszystko. Trochę wysiłku, trochę lektury w sprawie różnych projektów... i wszystko gotowe. Tylko radni muszą pracować. Przykład - proszę bardzo. Wybudowano w gmnie dwa boiska wielofunkcyjne. Są extra! Swietna sprawa. Dlaczego jednak nie poczekano kilka miesięcy, by móc otrzymać na nie dofinansowanie z zewnątrz, tylko wybudowano je za pieniądze gminne (czytaj: nasze - podatników). Czy tylko winny jest burmistrz. A gdzie byli radni, aby podjąć rozsądną decyzję na miarę dobrych gospodarzy. No, gdzie... I

  OdpowiedzUsuń
 13. Radni zagórscy dbają o budżet , chodz nie wszyscy. Pani Świerniak , Bryndza i pan Czech nie patrzą na budżet , tylko na burmistrza a potem wychodzą z tego WIELKIE JAJA. Panowie , proponuję aby deficyt budżetowy pokryć z waszych prywatnych pieniędzy.Zobaczymy co ciekawego powie pan burmistrz ludziom , w trakcie zbliżających się zebrań ogólnych mieszkańców, ile jeszcze wciśnie nam pozyskanych środków unijnych.OJ kłamczuszek , kłamczuszek.ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wczorajsze spotkanie dyrektorów
  szkół z władzami gminy trwało
  10 minut.
  O ile można to nazwać spotkaniem,
  ja odebrałam to jako przesłuchanie.
  W którym padały pytania: kto nas
  do pisania pism skierowanych do
  rady namówił, kto nam wyliczał
  kwoty brakujące w budżecie na rok
  bieżący, po co rada musi o tym
  wiedzieć itd.
  Byłam tymi pytaniami bardzo zaskoczona, zamiast opracować
  wspólne budżet oświaty,to robi
  się przesłuchania i szuka się
  winnego.
  Jak to możliwe w naszej gminie,
  że burmistrz ukrywa przed radą
  tak istotne fakty?, jak oni mogą
  uchwalić dobry budżet gdy są tak
  okłamywani?
  To jest jeden wielki skandal!

  OdpowiedzUsuń
 15. Panie i Panowie Dyrektorzy szkół w gminie Zagórz,
  od kiedy to tak jasno artykułujecie swoje racje? Czyżby w poprzednich latach było tak dobrze? Mam wątpliwości. Teraz niektórzy dyrektorzy wręcz namówili nauczycieli, by głosowali na "nie", podejmując uchwały opiniujące nowe budżety szkół. Gratuluję zakłamania. A w poprzednich kadencjach czy nauczyciele nie musieli za własne pieniądze kupować niezbędnych materiałów na lekcje, czy za własne pieniądze nie kupowali nagród dla uczniów w konkursach, czy nie dopłacali do wycieczek czy innych wyjazdów na konkursy przedmiotowe, tankując paliwo do własnych samochód za swoje pieniądze? Obecnie nie jest najlepiej, lecz czy aż tak było świetnie? Kto nauczycielom pomógł odzyskać niewypłacone pieniądze przez poprzedników? Czyżby pamięć tak dobra, bo krótka?

  OdpowiedzUsuń
 16. CZEGO INNEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ /PIENIĄDZE IDĄ GDZIE INDZIEJ/ PRZYPOMNĘ WYPŁATA ZA GOTOWOŚĆ DO PRACY, IMPERZY CHOĆBY 2008/2009 SYLWESTER DLA "ELITY" KUPOWANIE DZIAŁEK DRÓG ZA KOLOSALNE PIENIĄDZE ZA AR I WIELE WIELE INNYCH RZECZY OGÓLNIE NIE GOSPODARNOŚĆ "BURMISTRZ" Z PRZYPADKU TERAZ BRAKUJE NA SZKOŁY , NASTĘPNA BĘDZIE SŁUŻBA ZDROWIA, A JAK ZACZNIEMY SPŁACAĆ ZACIĄGNIĘTE KREDYTY PRZEZ WŁODARZA B. JAWORSKIEGO I ODSETKI ODNICH TO ZAPADNIE CIEMNOŚĆ I NAULICACH BO NIE BĘDZIE NICZEGO. EFEKT RZĄDÓW BURMISTRZA Z PRZYPADKU JUŻ WIDAĆ.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jest takie stare przysłowie
  " kto daje i odbiera to się w piekle poniewiera".
  Wiadomość dla osoby z poprzedniego
  postu - od stycznia tego roku
  nauczcielom z terenu miasta odebrano dodatek wiejski.
  I kto im to ucznił?, jak mamy pisać
  prawdę to całą.

  OdpowiedzUsuń
 18. Burmistrz nauczycielom dodatku nie odebrał. Piszmy prawdę. Reguluje to prawo ustanowione znacznie wyzżej niż gmina. Mówi ono mniej więcej tak: nauczyciele pracujący w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców nie otrzymują dodatku wiejskiego, jest to 10%. Dane GUS-u to potwierdzają. Nie jest winą burmistrza, że w Zagórzu mieszka powyżej 5 tys. mieszkańców. Ot i cała prawda.
  PS. Faktem jest, że nauczyciele pracujący w Zagórzu otrzymają mniejsze pobory. Ale tak naprawdę, czym różni się praca nauczyciela w Zagórzu od pracy nauczyciela np. w Sanoku, Ustrzykach czy Lesku. Jakieś namiastki sprawiedliwośći muszą być.

  OdpowiedzUsuń
 19. No to jak już sobie tak prawdę mówimy to powiedzmy głośno i wyraźnie że bez REDUKCJI NAUCZYCIELSKICH ETATÓW SIĘ NIE OBEJDZIE.
  belfer - związkowiec

  OdpowiedzUsuń
 20. Faktycznie - jak mówić prawdę do końca. Niechaj związkowcy zaczną być naprawdę związkowcami. Nie słyszałem w ostatnich latach, by związkowcy "oświaty" w gminie Zagórz stanowczo zabrali głos w jakiejś sprawie. Wynagrodzenia niektórych pracowników administracji i obsługi "są za wysokie, by umierać, i za niskie, by godnie żyć". Dyrektorzy szkół sobie poradzą, nauczyciele zarabiają tyle, ile zarabiają. Pracownicy administracji i obsługi w szkołach wegetują!!!!! Czas uderzyć pięścią w stół i stanąć po stronie najsłabszych. Od wielu lat brakuje odwagi. To po co te związki?
  PS Nie straszmy redukcją etatów nauczycielskich. One mogą nastąpić, lecz nie jest to wina burmistrza. Po prostu, jest mniej dzieci. To wszystko. Chcieliśmy kapitalizmu, chcieliśmy liberalizmu -to mamy. Do kogo pretensje?
  Belfrze- związkowcu, do roboty. Solidnej roboty! Widać, że "wierchuszka" ZNP ciągle Was mami a Wy jak "potulne baranki" opłacacie składki związkowe "wędrujące" do Warszawy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.