sobota, 27 lutego 2010

Frontem do inwestora?

Inwestorzy zewnętrzni są dla lokalnych społeczności a zwłaszcza tych usytuowanych peryferyjnie w stosunku do centrów gospodarczych prawdziwą solą ziemi. Szczególnie w czasach kryzysu gospodarczego gdzie większość samorządów boryka się z poważnymi problemami finansowymi aktywne pozyskiwanie inwestorów staje się dla  samorządowców nakazem chwili. Jak w tym kontekście wypadają obecni włodarze Gminy Zagórz? W celu obiektywnego rozstrzygnięcia tej kwestii proponuję Państwu porównanie Zagórza i Ustrzyk Dolnych. Zasadniczą różnicę w podejściu tych samorządów do inwestorów widać gołym okiem  - po otwarciu zakładek  na temat ofert inwestycyjnych na stronach internetowych obu urzędów. W przypadku Zagórza >wygląda to tak< natomiast ustrzycką prezentację >zobaczysz tu< Pomijając kwestie znikomej funkcjonalności i siermiężnej estetyki zagórskiej oferty jej zasadnicze mankamenty  to:
 • brak  charakterystyki gospodarczej gminy 
 • brak strategii rozwoju gminy 
 • brak chociażby drobnej wzmianki o tym, że na terenie Zagórza ISTNIEJE PODSTREFA SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ EUROPARK  MIELEC!!!, której dotychczasowa działalność przyniosła w wymiarze regionalnym szereg wymiernych korzyści.
To trochę tak, jakby ktoś napisał przewodnik turystyczny po Krakowie, w którym nie ma planu miasta i  choćby jednego zdania na temat Wawelu... Niepokojące jest to, że za rządów Bogusława Jaworskiego kontakty  urzędu z poważanymi inwestorami zamiast inwestycjami, zaczynają owocować śledztwami prokuratorskimi (sprawa przetargu z udziałem koncernu Freudenberg) lub sporami administracyjnymi, które musi rozstrzygać  Samorządowe Kolegium Odwoławcze (sprawa dotycząca inwestora elektrowni wodnej na Osławie w Czaszynie).
Niniejszy post traktujcie Państwo jako asumpt do publikacji na temat kondycji firm funkcjonujących na terenie dzielnicy przemysłowej Zasław. Jak zawsze z niecierpliwością czekam na Wasze opinie, uwagi i sygnały.

11 komentarzy:

 1. Panie Jerzy , prawda jest taka ,że na przygotowanie stref ekonomicznych pod działalność inwestorską i poszerzenie tych stref pieniądze daje Unia Europejska . Po drugie dla pana burmistrza Jaworskiego świat zawęża się tylko do obszaru Urzędu Miasta i jego jedynym celem przed wyborami jest martwienie się o własną dupę oraz dupska kolesiów . Inni mieszkańcy oraz ich problemy go nie obchodzą .Po trzecie panie Jerzy , jedyną firmą na Zasławiu , która spełnia wszystkie normy europejskie to ATW , pozostałe firmy w tym szczególności firmy z branży drzewnej to 19 wiek , tak jeżeli chodzi o park maszynowy jak i warunki pracy a w szczególności prawo pracy, którego w tych firmach praktycznie brak (dziwne gdzie jest PiP ) .Tak więc reasumując , czekają nas dalsze lata posuchy w specjalnej strefie ekonomicznej , chyba , że ludzie zmądrzeją i postawią na NOWEGO MŁODEGO KONIA , który ten wóz pociągnie i sprowadzi do nas nowych inwestorów , którzy swoją obecnością wymuszą na innych firmach standardy jakie obowiązują w krajach starej Unii.Jedynym inwestorem , którego pozyskał pan burmistrz to PGNiG , które do dzisiaj nie pojawiło się na Zasławiu . ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Jerzy , prawda jest taka ,że na przygotowanie stref ekonomicznych pod działalność inwestorską i poszerzenie tych stref pieniądze daje Unia Europejska . Po drugie dla pana burmistrza Jaworskiego świat zawęża się tylko do obszaru Urzędu Miasta i jego jedynym celem przed wyborami jest martwienie się o własną dupę oraz dupska kolesiów . Inni mieszkańcy oraz ich problemy go nie obchodzą .Po trzecie panie Jerzy , jedyną firmą na Zasławiu , która spełnia wszystkie normy europejskie to ATW , pozostałe firmy w tym szczególności firmy z branży drzewnej to 19 wiek , tak jeżeli chodzi o park maszynowy jak i warunki pracy a w szczególności prawo pracy, którego w tych firmach praktycznie brak (dziwne gdzie jest PiP ) .Tak więc reasumując , czekają nas dalsze lata posuchy w specjalnej strefie ekonomicznej , chyba , że ludzie zmądrzeją i postawią na NOWEGO MŁODEGO KONIA , który ten wóz pociągnie i sprowadzi do nas nowych inwestorów , którzy swoją obecnością wymuszą na innych firmach standardy jakie obowiązują w krajach starej Unii.Jedynym inwestorem , którego pozyskał pan burmistrz to PGNiG , które do dzisiaj nie pojawiło się na Zasławiu . ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widocznie Gminie nie zależy na nowych inwestorach. W przeciwnym razie na stronie internetowej zamieszono by więcej przydatnych (i mniej przydatnych-ważne, by kogoś zainteresować) informacji. Nie mam też pojęcia, kto jest webmasterem strony, ale według mnie albo się do swojej pracy nie przykłada, albo się przykłada, ale robi tyle, ile potrafi. A ile potrafi, każdy widzi.
  Post powinien spodobać się tym, którzy ostatnio narzekali na brak ostrej krytyki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chce swoje 80 tyś za gotowość do pracy! I to natychmiast! Słyszy pan panie Jaworski? Jeśli pańska nieudolność panie burmistrzu nie daje tej gminie szans na nowych inwestorów, a co za tym idzie nowych miejsc pracy to domagam się tego samego co pan. Urząd gminy ma mi wypłacić 80 tyś za gotowość do pracy. W końcu sam pan powtarzał "Praca i Rozwój".

  OdpowiedzUsuń
 5. Najważniejsze, jak widać, jest zapewnienie ciepłej posadki dla swoich. Brak inwestorów to brak konkurencji na rynku, brak nowych ofert pracy, a wtedy jedynym dobrodziejem jest nasz Jego Mość Bogusław!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mieszajcie Państwo faktów. We wspomnianym tu przetargu oprócz Freudenberga nie brało udział PGNiG tylko Nafta – Gaz – Serwis.Z zapewnień burmistrza w trakcie jednej z sesji wynika, iż firma ta realizuje swą inwestycje na Zasławiu zgodnie z planem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż, SS13 ma rację, jest to kawałek przaśnej i siermiężnej strony Urzędu Miasta i Gminy Zagórz. A wykonana jest tak, jakby jej autor chciał powiedzieć - spad, nie zaglądajcie tu, bo po cholerę mi użeranie się z tymi wrednymi inwestorami. Ciągle dupę zawracaja, ciągle czegoś chcą... A tak - sielski, anielski spokój. Teraz już nie trzeba do wykonania strony zatrudniać ludzi za straszną kasę, to kosztuje grosze. A poza tym, czy nie lepiej byłoby zatrudnić (nawet na kawałek etatu) informatyka do wykonania strony niż pania aststentkę?
  Sprawa inwestorów - po tym zręcznym wyeliminowaniu (nie waham się użyć tego słowa, bo jeszcze dosadniej określił to mój znajomy fachowiec od zamówień publicznych)z przetargu firmy Freudenberg - kto zaryzykuje start w jakimkolwiek innym przetargu na terenie gminy? A PGNiG czeka zapewne na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd, bo widocznie dotarło do nich, jak wygral;i przetarg.
  Cóż, inwestorzy przyjdą - ale trzeba ich ZACHĘCIĆ!!! Przyciągnąć, pokazać możliwości i kierunki rozwoju! Oby nowe władze Zagórza potrfaiły to osiągnąć!
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 8. Panie Jerzy , pan burmistrz na sesjach zapewniał nas o wielu rzeczach i na zapewnieniach się kończyło a potem wracała szara rzeczywistość . Co do PGNiG to faktycznie się pomyliłem za co przepraszam , co nie zmienia faktu że firma Nafta-Gaz-Serwis też nic nie robi .ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 9. PROSZĘ PAŃSTWA NIE JEST TAK ŹLE PATRZĄC NA ZDJĘCIE TERENU NABYTEGO PRZEZ NAFTĘ-GAZ SERWIS WIDAĆ , ŻE JUŻ W NIEGO ZAJNWESTOWALI COŚ ROŚNIE TYLKO PATRZEĆ JAK NA WIOSNĘ BĘDZIE PLON I ZNOWÓW KOLEJNY SUKCES PANA bURMISTRZA NADAJE SIĘ ZNOWU DO BIULETYNY A WYBORY TUŻ TUŻ - A MY SIĘ GO CZEPIAMY A PAN J JUŻ TYLE "ZROBIŁ"

  OdpowiedzUsuń
 10. Sorry, ja też się machnąłem...Hasło PGNiG czy Nafta-Gaz-Serwis to tak podobne...
  Ale ciekaw jestem, jak przebiega realizacja inwestycji poprzetargowej - może Pan Burmistrz przybliżyłby ten temat? Z fo0tki widać, że nawet krzaków nie wycięli i nie postawili zwyczajowego dwymetrowego płotu z brama i ochroniarzem, pilnującym tajemnicy inwestycji. Chyba że, jak na gazownictwo przystało, inwestor zszedł pod ziemię... :-)))
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 11. _____________________________________
  To jak bicie piany z wody, czytam te stronkę od dawna i tylko czytam nie widzę, żadnych postępów. Szkoda czasu i atłasu, trzeba przeczekać Jaworka, zobaczymy co następny pokaże???, a tak na marginesie kto to ma być, bo coś ucichło na ten temat????

  SKOCZEK
  _____________________________________

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.