wtorek, 30 marca 2010

Eko - alarm dla Gminy Zagórz!

Akcja "Wiosenne Porządki 2010" po raz kolejny unaoczniła skalę degradacji naszego środowiska naturalnego. Inicjatorzy i uczestnicy tej spontanicznej inicjatywy chcą zainicjować społeczną debatę, której efektem będzie wypracowanie koncepcji przeciwdziałania sytuacji, która zaczyna przybierać znamiona katastrofy ekologicznej. Jeśli leży Państwu na sercu stan środowiska naturalnego i w swoim otoczeniu stykacie się z przejawami jego degradacji (np. dzikie wysypiska śmieci), to proszę o kontakt. Czekam na zdjęcia z krótkim opisem miejsca, które w formie elektronicznej proszę wysyłać na e-mail: pokazyfilmowe@o2.pl  
Gwarantuję anonimowość!

9 komentarzy:

 1. No i znów... Środowisko samo z siebie się nie degraduje, to my mu pomagamy w tym jak możemy... Pamiętam czasy, kiedy można było się kąpać w Osławie bez butów ze stalową podeszwą, bo teraz tyle szkła, puszek i wszelkiego rodzaju śmiecia, że strach wchodzić do wody. Jeździło się na rowerach do Osławy przy samym ujściu do Sanu, grało tam w piłkę, opalało - i jedyne zanieczyszczenie to "miny poślizgowe", w które czasem ktoś wdepnął bosą stopą... Ze zbocza ciekło źródełko, wodę łapało się w manierkę... Na zboczu rosły poziomki... Idylla... A teraz - wolę tam nie zaglądać, bo wystarczy jak popatrzę na to, co dzieje sie przy moście kolejowym...
  Woda nie wszystko naniesie - 90% tego śmiecia to wyrzucają mieszkańcy, taka jest prawda.
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Jerzy
  Ludzie się muszą nauczyć segregować śmieci bo i takie akcje nic nie pomogą. Jak ludzie będą dalej wyrzucać śmieci do rzeki do z Zagórza będzie można zrobić wielkie jedno śmietnisko. A że mamy taki system jaki mamy to już inna sprawa. Nie dość że ludzie wyrzucają śmieci do rzeki to jeszcze palą w piecach {teraz znakomicie czuć ten aromat dość nieprzyjemny dla ludzkiego nosa, przynajmniej w Zagórzu}.

  mack123

  OdpowiedzUsuń
 3. Żadna katasrofa, w mojej ocenie, nie grozi Zagórzowi. Niektórzy to po prostu brudasy. I tyle. Tak było od wielu już lat, tak jest i teraz. Proszę nie pisać, że kiedyś było inaczej. Pewnie tak było, tylko w ciągu ostatnich 20 lat mieszkańcy wytwarzają stanowczo za dużo śmieci i bałaganiarze nie chcą za to płacić. Dlaczego, Panie Redaktorze, i Panie radny Juliuszu, o tym nie pisaliście np. 15 lat temu. Czyżby nie było zamówienia na katastroficzne teksty?

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka jest prawda,że niektórzy to istne brudasy i nie ma o czym mówić. Ale nasiliło się to po wprowadzeniu superowego systemu śmieciowego{jak kto woli może być bodziowego}.

  mack123

  OdpowiedzUsuń
 5. Stan czystości rzek w naszej gminie to dramat. Jestem ciekaw gdzie Burmistrz puszcza szambo? 3 domki do tego dom jednorodzinny. Całkiem sporo tego się zbiera. Co z tym robi, oto jest pytanie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Szanowny anonimowy,istotnie faktem jest ze śmieci płynęły rzeką Osławą od przynajmniej jak pamiętam 30 a może więcej lat. Niestety aktualne do dnia dzisiejszego jest powiedzenie. Rzeka zabierze i przyniesieJa jestem w komfortowej sytuacji ponieważ po pierwsze mieszkam od dziecka nad rzeka po drugie prawdopodobnie w przeciwieństwie od Pana od wielu lat wspolnie z rodziną oraz sąsiadami sprzątam kazdorazowo brzegi rzeki Osława i nie tylko. Takie nawyki wyniosłem z domu rodzinnego .Stwierdzam że zjawisko wysypywania śmieci znacznie zmalało w okresie wprowadzenia systemu kontenerowego.W chwili wprowadzenia segregacji workowej zjawisko to gwałtownie przybrało na skali doprowadzając do sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu mieszkańców. Ilość wyrzucanych odpadów jest porażająca.Dlatego też w najbliższych dniach wystąpię o zwołanie nadzwyczajnej sesji ,Osobiście ostrzegałem wielokrotnie tworcow tej koncepcji segregacji uważając ze na dzień dzisiejszy nalezy wprowadzić koncepcję mniej uciązliwą dla mieszkańcówtzw. przejściową .Klasycznym tego przykładem jest gmina Komańcza. Pozdrawiam Pałasiewicz

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również uważam że to nie jest wina systemu, tylko kultura ludzi i to nie tylko mieszkanców Gminy Zagórz. Może zauważyliście Państwo ogłoszenia współfinansowane przez UE w TV o poszanowaniu własnej okolicy, więc problem ten dotyczy całego kraju. A Pan inicjator akcji od poczatku system krytykował ale coś konkretnego w zamian to nie wymyślił. prosze opisać Panie Juliuszu jak wg Pana ma wygladać ten idealny system zbiórki odpadów ???

  OdpowiedzUsuń
 8. Cytuję:
  "A Pan inicjator akcji od poczatku system krytykował ale coś konkretnego w zamian to nie wymyślił. prosze opisać Panie Juliuszu jak wg Pana ma wygladać ten idealny system zbiórki odpadów ???"
  Idealne systemy to chyba w niebie funkcjonują... Te akcje sprzątania trwaja od kilku ładnych lat. System zagórski nie sprawdził się i tyle. Nie sądzę, żeby radny Pałasiewicz znalazł idealne rozwiązanie, bo od znalezienia tegoz rozwiązania to jest ZUT i urząd, szanowny panie anonimowy z godzin pracy, czyli 13.17... ZUT powinien dokonać rzeczywistej kalkulacji - czyli jak zmniejszyć koszty własne (dyrekcja, urzednicy - ciekawe,jakie są proporcje pomiędzy kadrą nieprodukcyjna a kadrą produkcyjna)a jak realnie wycenić koszty faktycznie ponoszone. Radny ma prawo zarządać takiego rozwiązania, ale od wyliczanki to jest Jaśnie Pan Burmistrz i urzędnicy!A poza tym - ZUT jest firma komunalną, a teraz odchodzi się od tzw. zakładów komunalnych, gospodarstw pomocniczych i zleca sie pewne usługi wyspecjalizowanym firmom zewnetrznym, które staraja się minimalizować własne koszty jak się da. W ZUT wlicza sie wszystko - kadra urzędnicza, urlopy, zwolnienia lekarskie, ZUS, podatki... A w przypadku firmy wyłonionej w przetargu - nikogo to wszystko nie obchodzi. A tak nawiasem - czy ktos kiedykolwiek próbował dokonać analizy kosztów i porównać, ile kosztuje ZUT a ile by wzięła firma wyłoniona w drodze postępowania przetargowego.
  Tak więc trudno zarzucać radnemu, że nioe wymyslił nowego, idealnego systemu, skoro nad tym systemem dumał sam Geniusz Podkarpacia z zespołem!
  Katastrofa nie grozi - jak ktoś lubi mieszkać w chlewie...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 9. Popieram akcję Wypalasz-Zabijasz!!!

  http://urzad-gminy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.