środa, 7 kwietnia 2010

Radosna szkoła nie dla wszystkich...

Tytułowa "Radosna szkoła" to program rządowy zakładający m.in. 50 - procentowe dofinansowanie kosztów modernizacji lub budowy nowoczesnych, szkolnych placów zabaw wyposażonych w nawierzchnię typu tartan. W gronie podkarpackich beneficjentów tegorocznej edycji programu znalazła się gmina Zagórz. Ze informacji zamieszczonej na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Rzeszowie z dnia 15 marca 2010 wynika, iż zagórski samorząd otrzymał dofinansowanie na łączną kwotę 446 950, 00 zł z przeznaczeniem na utworzenie szkolnych placów zabaw przy szkołach podstawowych: w Tarnawie Dolnej, Czaszynie, Mokrem, Porażu i Zahutyniu oraz modernizację takich obiektów w: Zagórzu (SP nr 1) oraz Łukowem. Niestety w piśmie z dnia 31.03.2010 adresowanym do wojewody podkarpackiego burmistrz Zagórza Bogusław Jaworski stwierdza, iż (...) - W związku z brakiem środków w budżecie gminy, niezbędnych do zabezpieczenia wkładu własnego, zmuszeni jesteśmy do zrezygnowania w 2010 r. z przyznanego dofinansowania na utworzenie placów zabaw w pozostałych szkołach, tj.
- Szkoła Podstawowa w Czaszynie
- Szkoła Podstawowa w Porażu
- Szkoła Podstawowa w Mokrem
- Szkoła Podstawowa w Zahutyniu
Sytuacja finansowa gminy z powodu dużej ilości prowadzonych inwestycji w chwili obecnej nie pozwala na większe zaangażowanie środków na w/w zadanie - pisze zagórski włodarz.
Tym sposobem do gminnego budżetu nie trafi 255 400,00 zł rządowych dotacji. Czy środki te wrócą do Zagórza w przyszłości? - Mam taka nadzieję, ale zagwarantować tego nie mogę - mówi Jakub Osika - doradca wicewojewody podkarpackiego, który z racji swych kompetencji służbowych był mocno zaangażowany we wdrażanie "Radosnej szkoły" na Podkarpaciu. Zarówno dla Osiki, jak i większości zagórskich radnych decyzja Bogusława Jaworskiego jest zaskakująca i arbitralna. - Od pana burmistrza otrzymaliśmy informację o dotacji w kwocie 191 550, 00 zł z sugestią aby przeznaczyć ją na szkoły w Tarnawie, Łukowem i Zagórzu. Gdybyśmy wiedzieli, że środków finansowych jest więcej z pewnością poszukalibyśmy pieniędzy aby zrealizować program w całości - mówi Adam Malec - przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórzu. Do tematu powrócę w materiale video już niebawem.


2 komentarze:

 1. Jestem zaskoczony i rozczarowany tak decyzją jak i treścią pisma adresowanego do Wojewody Podkarpackiego.Z treści pisma wynika cyt. po ustaleniach na sesji Rady Miasta i Gminy Zagórz w dniu 30 03 2010r.nasza gmina w 2010r. jest w stanie jedynie w części ykorzystać przyznane wsparcie finansowe na utworzenie szkolnego placu zabaw w Szkole Podstawowej w Tarnawie Dolnej oraz na modernizację placów zabaw w Lukowem i w Szkole Podstawowej Nr1 w Zagórzu.Osobiście czuję się oszukany przez Burmistrza Jaworskiego który to zarówno na posiedzeniu komisji której przewodniczyłem jak i Sesji przedstawił własną wersję wydarzeń Pałasiewicz

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejny przykład prawdomówności Wielkiego Działacza Społecznego, Prawdziwego Urzędnika Samorządu Terytorialnego!
  A ta ulotka wyborcz p.Bogusława J. powinna wisieć na blogu cały czas, żeby można było skonfrontować to, co się teraz pokazuje z tym, co obiecywał. No i przy okazji - jak o sobie pisał... Wzorzec metra w Sevres przy nim to mały pikuś!
  Cały czas zastanawiam się, jak ten gość po tym wszystkim będzie mógł spojrzeć w oczy mieszkańcom Zagórza po zakończonej z takimi sukcesami kadencji!Chyba, że planuje przeprowadzkę...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.