wtorek, 13 kwietnia 2010

Wspomnienie o ś.p. Senatorze Stanisławie Zającu

Cały nasz Naród , w tym rozsiana po świecie Polonia, pogrążony jest w bólu po śmierci  najlepszych córek i synów naszej Ojczyzny.
            Zginęli 10 kwietnia 2010 roku w lasach pod Katyniem, w drodze na uroczystości upamiętniające hekatombę polskiej krwi, która wsiąkła w tamtą, nieludzką ziemię 70 lat temu.
            Historia zatoczyła koło...
            Zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, zginęło ponad 90 osób polskiej delegacji. Wśród nich są osoby, którym nie tylko Polska, ale       i nasza mała Ojczyzna, nasza Gmina wiele zawdzięcza.
            Należy do nich przede wszystkim Wicemarszałek Sejmu RP III kadencji Stanisław Zając, poseł kilku kadencji, ostatnio senator – Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Przewodniczący Klubu PIS w Senacie RP.
            Związany z nim byłem od połowy lat 90 –tych ubiegłego wieku, kiedy to powstało
w Zagórzu Koło Zjednoczenia Chrześcijańsko – Narodowego.
             Pan marszałek Stanisław Zając był wielkim przyjacielem naszej Gminy. Wspierał efektywnie rozwój naszego środowiska, począwszy od budowy składowiska odpadów, poprzez inwestycje oświatowe, drogowe, do oczyszczalni ścieków i kanalizacji.
            Wielokrotnie wizytował naszą Gminę, czuł się u nas dobrze, a Zakład Przyczep
i Naczep w znacznej mierze zawdzięcza mu swoje istnienie.
            Miałem honor i zaszczyt wiele razy gościć Go u siebie w domu.
            Nie czas i nie sposób dzisiaj  wymienić wszystkie zasługi marszałka Stanisława Zająca. Obolały jestem, zresztą jak wszyscy i nie mam do tego głowy.
            Pamiętam jednak, że smutno mi było, tak zwyczajnie po ludzku biorąc –smutno, gdy marszałek Zając nie uczestniczył w obchodach 30 – lecia Miasta i Gminy Zagórz 3 lata temu. Nie uczestniczył, gdyż obecne władze zdążyły zapomnieć  o jego zasługach, zapomnieli           o Tym, który tak wiele dla nas wszystkich uczynił. Za to w uroczystościach tych prym wiodła jedynie słuszna obecnie partia i jej reprezentanci, którzy nic dla nas nie zrobili.
             Wybacz nam Staszek tę małostkowość i  brak kultury naszych przedstawicieli.
            Zdecydowana większość naszego społeczeństwa docenia Twoje starania i zasługi. Straciliśmy wielkiego przyjaciela naszej Gminy, charyzmatycznego i uznanego polityka, człowieka niezwykle wrażliwego na potrzeby innych, szanowanego także przez oponentów.
„Śpij kolego w ciemnym grobie
Niech się Polska i Zagórz przyśni Tobie....”
 
Inną ofiarą tej katastrofy jest Pan Poseł Leszek Deptuła, były Marszałek naszego województwa.
Współpracowaliśmy razem z Austriakami z Ramsau, spieraliśmy się z dobrym skutkiem o pieniądze na most w Tarnawie Górnej, którego budowa była tak wnikliwie analizowana przez obecne władze.
Pan Marszałek Leszek Deptuła pozostanie w mojej pamięci jako dobry człowiek, otwarty na argumenty innych, do którego zawsze miałem szacunek, mimo że  należeliśmy do różnych obozów politycznych.
 Odeszli ludzie, którym wiele zawdzięczamy.
 Może warto by pomyśleć o nadaniu jednej z ulic naszego miasta imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, może warto dzisiaj wzorem innych środowisk pomyśleć o Krzyżu Katyńskim? Może warto uczcić też innych?

                                                                                                                  Jacek Zając

22 komentarze:

 1. Panie Jacku po przeczytaniu tekstu, który pan popełnił na blogu p. Zuby straciłem do pana resztę szacunku, którym darzyłem pana. Wydawało mi się, że jest pan człowiekiem, który może się zdystansować, stanąć ponad tym wszystkim ,a pan w tych smutnych chwilach dla mnie, dla naszego kraju uprawia politykę posługując się najgorszym czyli wykorzystuje pan do tego tragiczną smierć senatora Zająca. Proszę mi powiedzieć czy w tym naszym światku zagórskim sięgneliśmy już moralnego dna...Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielka strata wspaniały człowiek niestety najlepsi odchodzą zbyt szybko.Panie daj Mu wieczny odpoczynek

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaką politykę człowiecze????? Pan Jacek Zając napisał po prostu prawdę.

  OdpowiedzUsuń
 4. PAN JACEK ZAJĄC miał po pierwsze odwagę podpisać się pod tym co napisał. Po drugie: ja akurat się z nim w pełni zgadzam!!!!
  >magdalena<

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak najbardziej popieram pana Zająca. Ma odwagę mówić rzeczy niewygodne dla obecnej władzy. Mówi prawdę i za to się go opluwa. Niestety niektórym brak odrobiny przyzwoitości. Jeśli krytykujesz kogoś za jego poglądy to miej odwagę się podpisać anonimie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co tu dużo Gadać!!??? Wczoraj około godziny 18 kiedy w kościele zacząc sie miała msza w intencji ofiar katastrofy nad Smoleńskiem w GOKU dudniły bembny, grzmiły gitary elektryczne a jakiś pseudopiosenkarz wydzierał sie w niebogłosy do mikrofonu.
  SKANDAL!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyrazy szacunku i wspomnienie o Zmarłym - tak, osobista sympatia - tak, ale to wcieranie się w tej sytuacji w politykę - DNO! Rozumiem, że można mieć inne poglądy polityczne i inne spojrzenie i ostrą ocenę obecnej władzy - ale, na Boga! nie teraz, nie przy tej okazji! Mówią wszyscy o pojednaniu, o połączeniu się w bólu i żalu, o współczuciu dla Rodzin. Cóż, jeśli już teraz ktoś wygłasza takie opinie, to zapewne kampania prezydencka będzie taka sama - przegryzanie gardeł, opluwanie, wyciaganie brudów... Historia i wydarzenia bieżące, nawet najtragiczniejsze, niestety, niczego Polaków jak widać nie nauczyły... Wstyd, żenada...
  Podpisał się pod swoja wypowiedzią - cóz, jego sprawa.
  Ktoś, kto nie miał odwagi się podpisać, gani za to samo innych, pisząc :"Jeśli krytykujesz kogoś za jego poglądy to miej odwagę się podpisać anonimie." A Tobie najwyraźniej tej odwagi zabrakło...>magdalenie< także...
  Jeśli w GOKu rzeczywiście była jakaś impreza, to powinni w cholerę wkopać tych grajków. Brak przyzwoitości...
  Moja ocena zmarłego tragicznie Prezydenta jest daleka od pozytywnej, ale w tej sytuacji szacunek dla Zmarłego tak tragicznie, jednak głowy Państwa nakazuje zachować przyzwoitość... Pan Jacek Zając chyba w swojej wypowiedzi przesadził...
  Artur Pałasiewicz

  OdpowiedzUsuń
 8. Pan Zając pisze:

  "...wiele razy gościć Go u siebie w domu..."

  "...był wielkim przyjacielem..."

  "...począwszy od budowy składowiska odpadów, poprzez inwestycje oświatowe, drogowe, do oczyszczalni ścieków i kanalizacji..."

  "...czuł się u nas dobrze, a Zakład Przyczep i Naczep w znacznej mierze zawdzięcza mu swoje istnienie..."

  "...Nie czas i nie sposób dzisiaj wymienić wszystkie zasługi..."

  Nie wierzę w to co widzę, ale wynika z tego, że legenda o byłym burmistrzu Zagórza upada całkowicie...

  Zaraz, moment... kto był burmistrzem Gminy Zagórz przez 16 lat?? bo się gubię...

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie bardzo rozumiem sens tego ostatniego wpisu. Mógłby go Szanowny Anonim doprecyzować?

  OdpowiedzUsuń
 10. Panie Jurku Pan doskonale rozumie sens tej wypowiedzi ... Niektórzy mogą za to pomyśleć ze przez 16 lat mieliśmy figuranta ...

  OdpowiedzUsuń
 11. Cała Polska wspomina dziś tragicznie zmarłych przyjaciół.Dlaczego Zającowi nie wolno? Dlaczego was ciągle prawda tak boli? to jest dopiero chore !
  Dziękuję za to wspomnienie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Różnie można oceniać burmistrzowanie Pana Jacka Zająca ale faktem jest że jako burmistrz był bardzo wyrazisty. A właśnie taki MUSI być burmistrz - zdecydowany, samodzielny, pewny siebie i decyzyjny. Ja mam podobne cechy i być może dlatego pomiędzy mną a Panem Burmistrzem Zającem jak wszyscy pamiętają mocno zaiskrzyło. Walczyliśmy bardzo ostro ale zawsze z podniesionymi przyłbicami. Pan Burmistrz Zając okazał się dla mnie bardzo surowym, ale zarazem cennym profesorem. Dziś darzymy się wzajemnym szacunkiem, który pozwala na wzajemny uścisk dłoni i rozmowę w miejscach publicznych. W moim skromnym przekonaniu wszyscy ci, którzy wykreślili już Pana Burmistrza Zająca z aktywnego życia politycznego są w dużym błędzie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziś jest długa kolejka żałobników i wspominaczy, którzy powołują się na dobre kontakty z senatorem Zajoncem aby podreperować swe notowania w polityce Pan Jacek Zając znał Pana Stanisława i co najważniejsze z tej znajomości dla naszej gminy wynikło dużo dobrego. A więc Jacek Zając ma pełne prawo do takich wspomnień!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ma prawo do takich wspomnień i nikt tego nie neguje, wprost odwrotnie - trzeba mówić o tych, którzy zginęli śmiercią tragiczną, bezsensowną i nikomu niepotrzebną - ale po co przy okazji kopać leżącego, czyli Bogusława J. ? To było zbędne... A przynajmniej przy tej okazji. Kiedy indziej - ma prawo do swojej oceny i dobrze, że ją prezentuje - ale nie przy okazji wspomnień o Zmarłym...

  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 15. Całkowicie zgadzam się z Panem Jackiem Zającem .Miał pełne prawo wspomnieć o Sp. Panu Stanisławie Zającu.Był prawym człowiekiem wzorem do naśladowania.Daj Boże drogi Arturze Zebyśmy obaj choć w części pozostawili tyle dobra Juliusz Pałasiewicz

  OdpowiedzUsuń
 16. JEST TO TRAGICZNY CZAS I KAŻDY SIĘ CHYBA ZGODZI, ŻE JEST TO WIELKA TRAGEDIA.
  PAN SENATOR ZAJĄC BYŁ WIELKIM PRZYJACIELEM NASZEJ GMINY I WŁAŚNIE PAN BURMISTRZ JACEK ZAJĄC BYŁ BARDZO BLISKO Z NIM ZWJĄZANY CO ZAWSZE OWOCOWAŁO DLA NASZEJ GMINY TAKICH LUDZI TERAZ BRAKUJE PANIE BURMISTRZU TAK DALEJ TRZYMAĆ PAN DLA WIĘKSZOŚCI JEST DALEJ PANEM BURMISTRZEM A NAWET MYŚLĘ,ŻE TYCH ZWOLENIKÓW PANU NADAL PRZYBYWA.

  OdpowiedzUsuń
 17. Panie Jacku ma Pan rację pisząc o Sp. Stanisławie Zającu. Nie tylko rację ale i moralny obowiązek.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Julliusz Pałasiewicz napisał: "Całkowicie zgadzam się z Panem Jackiem Zającem .Miał pełne prawo wspomnieć o Sp. Panu Stanisławie Zającu"
  MIAŁ, MIAŁ, MIAŁ !!! Tego chyba NIKT nie neguje! Ale po co mieszać do tego politykę ? To nie tak...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 19. W obliczu narodowej tragedii i ogloszonej w naszym kraji żałoby w państwowej instytucji odbywała się próba rokowego zespołu ... to chyba jakiś żart, a jeżeli to jest prawda to wielkie brawa dla dyrektora ośrodka kultury w Zagórzu p. Artura za genialny i niepowtarzalny pomysł. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo, ale to chyba nie miało miejsca.
  Co do tekstu p. Jacka to miał zupelna rację, gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 20. Panie były burmistrzu, może to są i szczere Pana wspomnienia o senatorze
  Zającu ale czy nie potraktował Pan również tych wspomnień jako okazji do "przypięcia łatki" obecnemu burmistrzowi? Znamienne jest również to, że wspomnienia zamieścił Pan na stronie p. Zuby. Uprzedzę też pytanie p. Zuby i wyjaśnię co mam na myśli: zamieści pan każdy artykuł i każdy komentarz, który przedstawia obecnego burmistrza niekorzystnie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Cyt. anonima z 11.27:

  "Uprzedzę też pytanie p. Zuby i wyjaśnię co mam na myśli: zamieści pan każdy artykuł i każdy komentarz, który przedstawia obecnego burmistrza niekorzystnie."

  Śledząc ten blog prawie systematycznie, myślę że nie masz racji.
  Znajdź i prześlij artykuł który przedstawia obecnego burmistrza korzystnie - tylko, na Boga , nie biuletyn gminny bo ten blog ma swój poziom - albo sam napisz, a stawiam dolary przeciwko fistaszkom że Pan Jurek to puści.


  wert.

  PS
  W artykule Pana Zająca jest sama prawda poparta faktami.
  Proszę o więcej i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Tak - Pan Burmistrz Zając napisał absolutną prawdę o św. pamięci Panu Marszałku Stanisławie Zającu, o którym będziemy zawsze pamietać, bo tak ogromnie dużo dobrego uczynił dla gminy Zagórz i jej mieszkańców. Niech spoczywa w spokoju, cześć Jego pamięci.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.