piątek, 21 maja 2010

Miała być jawność!

W niedawno opublikowanym na moim blogu oświadczeniu Jacka Zająca a'propos kontrowersyjnej wypowiedzi burmistrza Zagórza Bogusława Jaworskiego znalazł się bardzo intrygujący fragment: (...) - Korzystając z okazji chcę zapytać dlaczego p. Jaworski do tej pory nie umieścił w internecie protokołu kontroli NIK? Czyżby były w nim fragmenty dla niego wstydliwe? Może coś jest o szukaniu "haków" na mnie np. poprzez wertowanie wieczorami archiwum urzędu przez osoby nieuprawnione?Mam nadzieję, że jest to jednak nieprawda, a upublicznienie protokołu rozwieje wszelkie wątpliwości - pisze były burmistrz Zagórza.
Po raz pierwszy wątek tajemniczego (jak do tej pory) protokołu z kontroli NIK-owskiej pojawił się na moim blogu dokładnie 29 stycznia 2009 roku w formie anonimowego komentarza, w którym czytamy: - Panie Zuba Bogusław J. zamiast zająć się problemem przekopuje archiwa, szuka haków na poprzednika, biega po prokuraturach czy sądach. Jak chce pan dowiedzieć się szokujących rzeczy to prosze poprosić pana Bogusława J. o raport NIK-u, tam jest bomba. Dowie sie pan co władca robi zamiast ratować nasze miejsca pracy!!! Obiecywali jawność, ciekawe czy pan dostanie ten raport? Nie zdziwie się jak już został zniszczony...(zachowano oryginalną pisownię)
W nawiązaniu do przywołanego powyżej wpisu, jak również analogicznych komentarzy pojawiających się w tym samym czasie na witrynie internetowej www.zagorz.fora.pl 4 lutego 2009 zaapelowałem do burmistrza Bogusława Jaworskiego za pośrednictwem mojego bloga o upublicznienie treści protokołu kontrolnego posługując się następującą argumentacją:
- Trudno się dziwić, że w kontekście wielu podobnych wpisów (m.in. na www.zagorz.fora.pl), jak również braku postulowanego protokołu NIK na BIP-ie Urzędu Gminy Zagórz, nad całą sprawą zaczyna unosić się atmosfera (mam nadzieję - całkowicie nieuzasadnionej) sensacji. Pragnąc zadośćuczynić oczekiwaniu wyrażonemu przez czytelnika mojego bloga zwracam się do Pana Burmistrza z uprzejmą prośbą o upublicznienie na BIP-ie Urzędu Gminy Zagórz protokołu i wystąpienia pokontrolnego NIK. Mniemam, iż brak tych jak widać bardzo pożądanych przez lokalną opinię publiczną dokumentów nie wynika ze złej woli Pana Burmistrza. Przecież nikt inny tylko Pan w trakcie swojej kampanii wyborczej deklarował społeczeństwu, iż będzie działał jawnie, mówiąc prawdę, biorąc na siebie odpowiedzialność za swoje decyzje i działania. Traktując poważnie i dosłownie Pańskie deklaracje, jak również kierując się literą Art. 61 Konstytucji RP liczę na przychylne potraktowanie niniejszej prośby.
Niestety moja prośba do dnia dzisiejszego pozostaje bez odpowiedzi. Dziś ją ponawiam. Stosowne pismo w tej sprawie złożę do urzędu już niebawem.

24 komentarze:

 1. Mówił dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu...
  Pewnie tak to będzie... Przypomnijmy sobie, ile to było pisania na blogu o braku odpowiedzi na pisma, o braku odpowiedzi na interpelacje radnych (termin ustawowy 14 dni!!!!jakby p. Jaworski nie wiedział). Upubliczniane,zwłaszcza w biuletynie, jest to, co Władcy Zagórza wygodne - reszta, milczenie...
  Pewnie z tym mitycznym już protokołem NIKu będzie tak samo. Czarna dziura, czyli kamień w studnię. Nawet bez echa. A przecież jest rzecznik prasowy, mógłby wysmażyć zgrabną odpowiedź. Za co bierze tę kasę w MGOKiSie??? Bo zdaje się, że jest tam na etacie (jako "instruktor pisania korespondencji" ???)
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ludzie nie muszą wiedzieć, że po
  godzinach urzędowania archiwa
  były wertowane przez osoby obce
  /ale czy małzonka króla to osoba
  obca?/. Tam są wszystkie nasze dane
  osobowe, wykazy i adresy nieruchomości.
  Cisza o tym, że klucze od archiwum
  wynoszone były z urzędu do domu.
  Cisza,że w czasie kontroli brakowało w archiwum dokumentów,
  które po kilku dniach powracały
  na swoje miejsce.Sąsiedzi urzędu doskonale wiedzą
  kiedy w archiwum nocami świeciło
  się światło i jak do samochodu wynoszono teczki z dokumentami.
  W ten sposów władca spełnia obietnice wyborcze odnośnie
  jawności/naszych majątków, danych
  osobowych itp. osobom postronnym/
  Warto wspomnieć o audycie komputerów w ZUT-ie,domu kultury
  i urzędzie przez osoby z zewnatrz.
  Bez włączania komputerów za pomocą specjalnego programu/aby
  nie zostawić śladów na dysku, że był kopiowany/zgrano wszystkie
  dane tam zawarte.
  Pytanie gdzie one są i kto ma do nich dostęp.
  Czy mam jaszcze pisać więcej?
  myślę, że wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to cyrk! To już jest sprawa dla prokuratora, o ile można cokolwiek udowodnić. Dane osobowe - przecież w każdym urzędzie jest osoba odpowiedzialna za ochronę danych osobowych! Bez jej wiedzy nikt nawet nie może mieć dostępu do pomieszczeń, gdzie są przechowywane lub przetwarzane dane osobowe. No,a poza tym dane osobowe to taki sam towar jak kartofle, tylko trochę droższy...
  Klucze - hmmmm, no, to już niezłe. Każde pobranie kluczy, które muszą być plombowane, tak samo jak pomieszczenie, powinno być kwitowane w książce pobrania kluczy. No, to już się w głowie nie mieści, że mogły być robione takie rzeczy!
  Przecież to już przekracza wszelkie normy!
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepraszam za małe kłopoty techniczne tekst mógł chwilowo zanikać, ale temat jest tak gorący, że coś lub mi rozwalało czcionkę

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale ludzie sie nie dziwcie, przeciez w tak poważnej sprawie na pewno nie dowiemy sie prawdy, skoro Jaśnie Wam Panujący odmówił udzielenia odpowiedzi na "odpowiedź" dotyczącą zasiłku z funduszu socjalnego. Drogi Jurku, to nie ma sensu!!! szkoda Pana nerwów i ludzi którzy chcą cokolwiek zrobić, przecież Słońce Zagórskie patrzy prosto w oczy i łże jak ..., dziś tak, jutro inaczej, kupcie taczki załadujcie ściekiem z Osławy i postawcie przed Gminą, może taki-takie sposoby wreszcie dotrą do jakże zapracowanej pełnej uczciwości, rzetelności, osobowości Jaśnie Wam Panującego!!
  Pozdrawiam
  Skoczek
  ___________________________________

  OdpowiedzUsuń
 6. Tą drogą pozwolę sobie wezwać Pana Burmistrza Bogusława Jaworskiego do upublicznienia tego protokołu,stosowne pismo w tej sprawie trafi na Pana biurko już niebawem J. Pałasiewicz

  OdpowiedzUsuń
 7. Radny J.Pałasiewicz napisał : "...Tą drogą pozwolę sobie wezwać Pana Burmistrza Bogusława Jaworskiego do upublicznienia tego protokołu."
  Hahahaha... Chyba dostanę zajadów ze śmiechu... Przecież pan Jaworski napewno nie czyta tego blogu, bo gdyby czytał, to napewno by jakoś zareagował... No, udał mi się dowcip...
  A z p.Pałasiewicza to swoją drogą niepoprawny optymista - na pisma nie dostawał odpowiedzi, na składane interpelacje też nie (a jest OBOWIĄZEK udzielania na nie odpowiedzi), a tu miałby dostać odpowiedź ???? Pewnie sprawa skończy się tak, jak inne, o ile ktoś kiedyś nie machnął nieoficjalnie ksero tego protokołu "na gorsze czasy" i go teraz anonimowo nie podeśle p.Zubie.
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 8. ___________________________________
  Art 61 Konstytucji RP, pkt 3 mówi:

  "Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa"

  Ostatni wers powinien brzmieć:

  "Interesu Prywatnego Urzędu Zagórskiego"
  i
  zapewne taka jest interpretacja przepisu przez Pana Radce prawnego ????????
  Skoczek
  ___________________________________

  OdpowiedzUsuń
 9. Panie Pałasiewicz bądź Pan dorosły, na co Pan liczysz????

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapytam tak gdzie jest Pan Malec przewodniczączy, Pan Różycki zastępca przewodniczącego Rady Miasta, Pan Łuc przewodniczący Komisji rewizyjnej gdzie oni są czy się boją "burmisztrza" BJ - dlaczego oni z racji pełnionych funkcji jak mi się wydaje za dobre pieniądze nie wpłyną na Geniusza aby ten protokół pokontrolny upublicznił.
  Jedyny PAN PAŁASIEWICZ PRÓBUJE COŚ Z TYM ZROBIĆ TEGO CZŁOWIEKA WIDAĆ WSZĘDZIE TAKI POWINIEN BYĆ RADNY BRAWO JULEK TAK TRZYMAJ.Inni jak widać pochowali głowy w piasek i robią rzeczy których radni nie powini robić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Panie jurku kiedy kiedy wreszcie sie ukaze relacja z sesji absolutoryjnej, wielu czeka

  OdpowiedzUsuń
 12. anonimowy a po ci relacja z sesji, my te ablotusorim wystawimy na jesieni temu gosciowi co jawnośc obiecywał a w sondzie zrobil tak, ze bez wyroku gminna kase zachamencił, latol po domach przed wyborami namawial, niech no mi jeszcze roz przyjdzie wezne widła i pogonie, jakby nie burmiszcz Zajac to bym gowno mial ni telefon ani gaz.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja sobie też nie życzę Panie Geniuszu Pana wysłańców nie tylko w domu ale i na podwórzu,Wczoraj cały Zagórz został oplakatowany Wszędzie IRA JRA IRA Panie Rudnicki ma Pan wyjątkowe wyczucie dobór zespołu genialny, a może by tak za te pieniądze wyremontować fragmentarycznie drogę na Zasław, Panie PODKALICKI z Zasławia co Pan na to,Na zebraniu samorządowym tak wspomagał Pan Geniusza Karpat wjego idiotycznych wypowiedziach,

  OdpowiedzUsuń
 14. A JA SIĘ TAK ZASTANAWIAM DLACZEGO na CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IMPREZIE zamiast IRY-y NIE WYSTĄPIŁ KAT lub ktoś w ostrzejszych klimatach!??? Jak widzę chęć ponownego wypromowania TRAKTORZYSTY z WIELOPOLA na burmistrza naszej gminy przekroczyła granice przyzwoitości i dobrego smaku
  Osobom duchownym wybierającym się na ten koncert dedykuję jeden z największych przebojów IRY pt. "Bierz mnie". Zaśpiewajmy razem! Oto słowa: "jaki kac pulsuje w głowie przeżyłem wczoraj ostry balet. Jakaś panienka drzemie obok o kurcze ona jest naga...Ciąg dalszy patrz i słuchaj: http://www.youtube.com/watch?v=dcVXB4eXt-8
  Szczęść Boże!
  >MOHER-HEAD<

  OdpowiedzUsuń
 15. Traktorzysta z Wielopola jest tak naiwny a zarazem durny że wierzy we wszystko co mu podpowiedzą kolesie z P O , A osoby duchowne,Proszę się nie martwić oni wszyscy poznali się na naszym traktorzyście. Pan Rudnacki rozszasta kasę na tego typu idiotyzmy .Oczyma wyobrażni widzę, Bodzio na scenie z pięknym uśmiechem pozdrawia szczęśliwych mieszkańców,Niech nam Zyje Burmistrz Miasta Zagórza i szklana pułapka

  OdpowiedzUsuń
 16. A ja słyszałem że Endriu 0 7 przed występem IRY bedzie miał prelekcję nt. Ruchu Trzeżwości a Rudnicki z Bodziem za wykład zapłacą

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy u nas niema zespołow,Za taką kasę można zasponsorować kilkanaście miejscowych zespołów oazowych,Jeżeli to prawda że za występ Iry zostanie wypłacone z kasy gminnej 35 tys, zł pytam się komu i czemu to służy Jak Pan Jaworski chce się promować niech wykupi sobie czas antenowy,Dlaczego na nas spadło to Jaworowe nieszczęście

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie bądżmy naiwni Jawnośc i uczciwośc w wykonaniu Pana Burmistrza i jego zastępcy !!!!!!!! Pan Czapor w wywiadzie mówił o jednym piwie na głodny żołądek I powiedział prawdę, Wyjaśnił mi tą zagadkę jeden kolejarz, Obecnie można kupić piwo o poj, 1 litra ewent, 5 litrów w tzw beczce Karpackiej, Andrzej wierzymy ci, jesteś wielki

  OdpowiedzUsuń
 19. W treści śpiewanych piosenek nie wnikam, bo mi to lata... Jqak nie podoba się, to zawsze można nie słuchać...
  Zastanawia mnie jedno - IRA to nie jest kapela, która zagra za hamburgera i duże piwo w plastikowej szklance... Koszt to spokojnie kilkadziesiąt tysięcy. Czy w sytuacji, kiedy mówi się o oszczędnościach w gminie (obcinanie premii pracownikom MGOKiSu), kiedy nie ma na skromne zawody narciarskie, na sprzęt dla skoczków, kiedy z oszczędności zwalnia się trenera z licencją, to tu nagle faki full wypas... Chyba, że Słoneczko Karpat przeznaczyło choć połowę z "gotowościowego" no i dorzuciło zapomogę...
  Obserwtor z daleka

  OdpowiedzUsuń
 20. Stało się jak w prezentacji radiowej rzekł geniusz Gmina Zagórz mlekiem i miodem płynąca,Szczęśliwi mieszkańcy tej pieknej krainy Dlatego też,stac nas na zapraszanie tak drogiego zespołu,Czy dowiemy się jakie są rzeczywiste koszty występu IRY, Jestem tym faktem mocno zbulwersowany,Niestety tą gminą rządzą d......,Tyle kasy i jeszcze robić to kosztem pracowników Domu Kultury to niepojęte

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak a propos działań burmistrza, dotyczących również i powodzi, skopiowałem zakres OBOWIĄZKÓW burmistrza małego miasteczka gdzieś w Polsce. Ciekawe, czy burmistrz Zagórza ma podobny zakres, o ile wogóle ma...


  "Zakres pełnionych obowiązków:

  • kierowanie bieżącymi sprawami gminy i reprezentowanie jej na zewnątrz,

  • bieżąca realizacja budżetu gminy,

  • nadzór i koordynacja całości zagadnień związanych z planowanymi inwestycjami gospodarczymi i obrotem mieniem gminnym i gruntami rolnymi, oświata i wychowanie, gospodarka komunalna i mieszkaniowa,

  • podejmowanie czynności należących do kompetencji Burmistrza nie cierpiących zwłoki, związanych z bezpośrednim zagrożeniem interesu publicznego,

  • wydawanie decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej

  • składanie oświadczeń woli w sprawach związanych z prowadzeniem bieżącej działalności gminy,

  • ogłaszanie uchwał Rady Miejskiej w tym uchwały budżetowej i sprawozdania z wykonania budżetu oraz przedkładanie uchwał Wojewodzie i Regionalnej Izbie Obrachunkowej,

  • wykonywanie uchwał Rady Miejskiej,

  • przedkładanie na sesję Rady Miejskiej sprawozdań z wykonania uchwał,

  • reprezentowanie gminy i jej organów w postępowaniu sądowym i administracyjnym przed Trybunałem Konstytucyjnym i organami administracji rządowej,

  • składanie informacji Radzie Miejskiej z wykorzystania mienia gminnego,

  • ustalanie regulaminu pracy Urzędu Miasta,

  • załatwianie wniosków posłów, senatorów i radnych,

  • gospodarowanie funduszem płac i innymi funduszami Urzędu,

  • wykonywanie uprawnień zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników Urzędu oraz gminnych jednostek organizacyjnych, w tym także uprawnień wynikających ze Statutu Gminy,

  • podejmowanie i inicjowanie działań w sprawach publicznych,

  • wykonywanie działań szefa obrony cywilnej,

  •osobisty nadzór nad prowadzeniem akcji ratowniczych w przypadku klęsk żywiołowych i katastrof,

  • wykonywanie innych zadań zastrzeżonych do Kompetencji Burmistrza przepisami prawa i uchwałami Rady Miejskiej. "

  OdpowiedzUsuń
 22. Zakres czynnosci burmistrza wynika z ustawy o samorządzie gminnym, która anonimowy zacytował. po co więc pisac zakres czynności skoro jest w ustawie, to strata i czasu i papieru. Obserwator z dość daleka.

  OdpowiedzUsuń
 23. Obserwator z dość daleka napisał: "...po co więc pisac zakres czynności skoro jest w ustawie, to strata i czasu i papieru. "
  Dziwne podejście...Taki zakres czynności podpisuje burmistrz. A może burmistrz też nie podpisuje innych dokumentów, które wynikają z róznych ustaw i przepisów,bo to szkoda czasu i papieru...
  Z ustawy o samorządzie gminnym a także np. z kpa wynika wiele rzeczy, których burmistrz nie robi (choćby notoryczny brak odpowiedzi na interpelacje radnych),więc i tak i tak to strata papieru i cennego czasu pana burmistrza na czytanie ustaw i innych tego typu dupereli.
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 24. Panie Burmistrzu - Jacku Zającu - otumaniło mie przy wyborach, teraz za to zrobiłem chodze ze spuszczonom glową, jest mi tak wstyd, ze nie wiem co powiedziec jak czytam dokonania obecnego wlodarza gminy, to tkze przez moja durnote Pana dzisiaj nie ma tam gdzie Pan powinien byc teraz zastoj stagnacja nie dzieje sie nic - prosze tylko o jedno niech Pan Panie Burmistrzu wybaczy durniowi, mam nadzieje ze bedzie Pan Burmistrz kandydowal w najbliszych wyborach a ja juz tego fatalnego w skutkach bledu nie zrobia. Tak mi wstyd zem taki durny, prosze o wybaczenie.
  durny chlop

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.