poniedziałek, 10 maja 2010

ZUT na cenzurowanym...

Stali czytelnicy mojego bloga a zwłaszcza rubryki "Eko-alarm dla Gminy Zagórz" zapewne nie będą zaskoczeni interpelacją, którą na adres Zakładu Usług Technicznych (ZUT) Sp. z o.o. wystosował w ubiegłym tygodniu radny Juliusz Pałasiewicz. Przywołane tu pismo (kliknij w zdjęcie obok aby powiększyć) zawiera 7 bardzo konkretnych pytań dotyczących działalności firmy, która zajmuje się m.in. gminną gospodarką odpadami komunalnymi. 
Z jakimi efektami realizuje to strategiczne zadanie? Negatywną odpowiedź na to pytanie dają m.in. efekty kolejnych, społecznych akcji zbierania śmieci. Trudno nie zauważyć, że obecny system zbiórki odpadów komunalnych jest coraz bardziej uciążliwy dla środowiska naturalnego a jego wydolność ekonomiczna wielce dyskusyjna. Ci zagórzanie, którzy uczciwie płacą za wyprodukowane przez siebie śmieci buntują się przeciw podnoszeniu opłat w kontekście faktu, iż wciąż nie brak osób, które do dnia dzisiejszego nie zawarły stosownych umów z ZUT na wywóz i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. To jedna - ta gorsza strona medalu. Jest i druga. Na przekór kryzysowi gospodarczemu, przeciętny nawet w lokalnych realiach gospodarczych ZUT pozostaje firmą zarządzaną w iście bizantyjskim stylu. Rada nadzorcza, sięgające niewiele poniżej100 000 zł roczne zarobki prezesa zarządu - jak te koszty funkcjonowania ZUT mają się do jego obecnej kondycji finansowej? Czy w trosce o kieszeń podatnika i przyszłość zwłaszcza tych szeregowych pracowników firmy (zarabiają przeciętnie 1100 - 1300 zł netto miesięcznie) nie należałoby podjąć decyzji o zmianie struktury organizacyjnej ZUT? W oczekiwaniu na dane postulowane przez radnego Pałasiewicza już teraz zapraszam do dyskusji na temat, który dotyczy nas wszystkich...

19 komentarzy:

 1. No cóż... Mam niejasne wrażenie, że te pytania powinny byc postawione juz sporo wcześniej,najlepiej po roku funkcjonowania nowego systemu odbioru odpadów. Systemu, który od początku się nie sprawdził, który budził mnóstwo zastrzeżeń. Ciekaw jestem, jaka jest egzekucja w stosunku do osób, które nie zawarły umowy na wywóz nieczystości. W duzych miastach, jak juz wczesniej pisałem, robi to zazwyczaj straż miejska z urzędnikiem. Można także wezwać klienta i zażądać pokazania czy przesłania kopii umowy. No, ale tu urząd powinien dbać o interes ZUTu.
  Sprawa kosztów - dlaczego radny nie zadał pytania o strukturę kosztów utrzymania - płace z podziałem na część urzędniczą i produkcyjną. Sądząc z róznych wypowiedzi na blogu, ZUT musi byc cholernie bogaty, skoro stać go na odbieranie odpadów segregowanych za darmo (rozumiem, własne wysypisko, ale ono nie jest bez dna...), dokładanie do tego worków za friko, kosztów transportu, obsługi itp - a przy tym jeszcze do utrzymywania za kupę kasy zarządu spółki i rady nadzorczej (za darmo nikt w radzie nie pracuje). A tak nawiasem - kto i za ile odbiera te segregowane odpady, ZUT powinien podać z kim i na jakiej podstawie (konkurs ofert co najmniej)zawarł umowy i jakie są przychody z tego tytułu.
  No, a na koniec ciekaw jestem, czy pan burmistrz może wywiesić na tablicy ogłoszeń zawartą z ZUT umowę na wywóz nieczystości z własnego gospodarstwa domowego, no, a dla przyzwoitości (i zaspokojenia ciekawości mieszkańców)umowę na wywóz śmieci z domków... Pewnie pozostali bossowie gminni też maja takie umowy, chyba nie zaniedbali obywatelskiego obowiązku...
  Czyli - wniosek prosty - lato idzie, czas zabrać się za sprzątanie... :-)))
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopiero była pikieta w sprawie świateł teraz szykuje się polityczna rozróba w sprawie śmieci. WTR-owcy dajcie w spokoju pracować Panu Burmistrzowi Jaworskiemu!!!! Przeraża was, że można zrobić kanalizację w rok? Juliuszu Pałasiewicz i Jurku Zubo nie idzcie tą drogą!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy napisał: "WTR-owcy dajcie w spokoju pracować Panu Burmistrzowi Jaworskiemu!!!! Przeraża was, że można zrobić kanalizację w rok? Juliuszu Pałasiewicz i Jurku Zubo nie idzcie tą drogą!!!!!" Zręcznie zacytowano lewicę... Ale nawaloną wtedy, bodajże...
  Cóż, jak ktoś na tym blogu niedawno napisał - niedługo pójście do wychodka niektórym będzie się kojarzyło z polityką. Oszałamiające tempo prac przy kanalizacji ? Cóż, to jest nadrabianie zaniedbań pana burmistrza i urzędu w tej sporawie, która ciągnęła się jak smród po gaciach, gdyby nie wybory, to kto wie, co by było... No i to, że trzeba rozliczyć umowę i dotacje... Ale wkopanie rur w ziemię i zrobienie przepustów - a tak a propos przepusty - jaka technologia ich wykonywania była w ofercie przetargowej a w jakiej je wykonała firma i czy zapłacono inne ceny, niż w kosztorysie ofertowym? Warto i tu pogrzebać. Rury się położy i co dalej? Gdzie PODŁĄCZENIA ??? Każdy odbiorca musi być podłączony, żeby można było powiedzieć, że kanalizacja wykonana. Ot, taki drobiazg... Ale jaki miły...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 4. Obserwatorze czy ciebie nie zastanawia kto rządził w Zagórzu przez 16 (słownie szesnaście lat) przed Jaworskim i dlaczego jak to mówią nasi bracia Rosjanie w cjentrje garada nie ma wodociągów ani kanalizacji?????
  Katjusza

  OdpowiedzUsuń
 5. Katiuszo! Katiu ! Katarzyno !Jak najbardziej zastanawia, ale ja w duuużym mieście jeszcze w latach 60-tych miałem kiblel na podwórzu, więc sławojka w Zagórzu i woda z potoczka mnie nie raziła (wakacje...). Krytykuję słowa pana burmistrza, który chwali się sukcesami w Wielkim Przyspieszeniu Gospodarczym (Zagórska wersja Wielkiego Marszu Chińskiego)i tempem kanalizacji, a powinno być to zakończone jakiś czas temu. A gdzie te inne cuda gospodarcze, ten strumień unijnej kasy??? Cóz, to też sukces pana burmistrza ???
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 6. Kasiu !
  Twoja ocena szesnastoletnich rządów poprzednika Bogusława J. jest chyba cokolwiek niesprawiedliwa.
  Może nie pamiętasz Zagórza i gminy w 1990r. więc dla przypomnienia pokrótce.
  2 (słownie dwie) sale gimnastyczne,
  0 (słownie zero) gazociągu,
  0 (słownie zero) prawie telefonów,
  0 (słownie zero) asfaltu na wioskach.
  Przekształcony moloch na Zasławiu (nowe od podstaw firmy),
  reforma szkół i służby zdrowia,
  Zakucie, remont drogi wojewódzkiej na Komańczę, oczyszczalnia i wysypisko, droga powiatowa Łukowe - Kalnica, więcej sieci kanalizacyjnej niż zrobił obecny burmistrz, to tylko sygnalne przykłady.
  A wszystko to bez wielkich środków unijnych i z zerowym (słownie ZEROWYM) prawie zadłużeniem gminy w roku 2006.
  Od 2006r. tak naprawdę dzięki gminnym geniuszom nie liznęliśmy prawie gigantycznych pieniędzy z UE chyba że dla kogoś jest sukcesem sto czterdzieste któreś miejsce na 156.

  0 (słownie zero) nowych inwestorów,
  0 (słownie zero) inwestycji na Zasławiu,
  0 (słownie zero) nowych miejsc pracy - poza UG oczywiście,
  zanikający sport, Biedronka, która za parę miesięcy wykończy zagórskich kupców, permanentna wyprzedaż majątku gminnego,
  0 (słownie zero) postępów przy budowie hali przy G2, kawałek "schetynówki", zadłużenie gminy do granic możliwości i obiecanki, obiecanki, obiecanki, obiecanki...
  Ktoś napisał kiedyś albo tu albo na fora.zagorz, że można wybrac dowolne cztery lata z tak źle wspominanych przez Ciebie Kasieńko szesnastu i zestawic je z ostatnimi czterema.
  Przy całym moim uwielbieniu dla Bogusława J. wolałbym takich zestawień nie formowac.

  az.

  OdpowiedzUsuń
 7. Aha, przepraszam że mój powyższy post ma niewiele wspólnego z treścią artykułu.
  A może ma ???

  az.

  OdpowiedzUsuń
 8. I jak tu nie cenić radnego Pałasiewicza. Panie Julku muszę przyznać, że miałem do tej pory o Panu nienajlepsze zdanie. Ale je zmieniam Bo jesteś Pan chłop z jajami. Właściwe jedyny radny co ma odwagę i jak widzę wiedze żeby pytać o rzeczy istotne. Te pytania powinny paść pół roku od wprowadzenia tego nieszczęśnego systemu, który zatruwa nasze rzeki, lasy i przyrodę. Jak dostaniemy te dane to dopiero bedzie można podyskutować rzeczowo o śmieciach. JESZCZE RAZ POZDRAWIAM I CHCĘ POWIEDZIEĆ ŻE MA PAN MÓJ GŁOS I MOJEJ RODZINY.
  LUDZIE MÓWIĄ ZE W NOWEJ RADZIE MA PAN BYĆ PRZEWODNICZĄCYM I DOBRZE< BO NA TYM STANOWISKU TRZEBA BYĆ PRZEBOJOWYM.
  inż. Mamoń

  OdpowiedzUsuń
 9. 1. Czy zwróciliście uwagę na tempo pracy UMiG w Zagórzu? Pismo napisane jest 10.05.2010r. a UMiG przyjął je już
  07.05.2010r.
  2. Nie ma cudownej metody na odbiór odpadów, gdy brak elementarnej kultury mieszkańców
  3. Ostatnia kadencja bardzo pozytywnie wpłynęła na radnego J.P..
  Jest bardzo aktywnym, pełnym inwencji
  i twórczym radnym. W poprzednich kadencjach nawet nie wiedziałam, że pełni taką funkcję. A jaki jest miły, "dzień dobry" powie, uśmiechnie się, nawet przepuści w drzwiach do sklepu. Oby ta zmiana na lepsze pozostała na zawsze u J.P. a nie tylko w momentach kryzysowych, tzn. w okresie wyborów. D.

  OdpowiedzUsuń
 10. D. napisał(a): "2. Nie ma cudownej metody na odbiór odpadów, gdy brak elementarnej kultury mieszkańców."
  Ale są mechanizmy PRAWNE, pozwalające na skuteczne (no, prawie skuteczne) wyegzekwowanie choćby zawierania umów na wywóz nieczystości.Nie może byc gospodarstwa bez umowy - a to napewno w znaczny sposób zmniejszy te dzikie wysypiska, pewnie nie do końca, ale... A swoja drogą ciekaw jestem, jak wygląda sprawa znalezionej szyby samochodowej z naklejką z numerem - ciekawe... Mam nieodparte wrażenie, że ktoś w durny sposób pozbył się samochodu...
  Wracając do tematu - funkcyjni mieszkańcy Zagórza (burmistrz,radni,urzędnicy) powinni zaświecić przykładem i pokazać swoje umowy. A burmistrz pierwszy...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 11. Zuba - ty pseudoredaktorku nie bądź taki dociekliwy bo jak zaczniemy sprawdzać kto ma umowy a kto nie to się będziesz musiał czerwienić za swoich bliskich

  OdpowiedzUsuń
 12. Wyjątkowo wredny anonimowy napisał:
  "Zuba - ty pseudoredaktorku nie bądź taki dociekliwy bo jak zaczniemy sprawdzać kto ma umowy a kto nie to się będziesz musiał czerwienić za swoich bliskich"
  Cóż, chyba nie każdy odpowiada za swoich bliskich. Taka wypowiedź świadczy o tym, że kogoś bardzo zabolała cała sprawa. A swoją drogą wygląda to bardzo nieładnie...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 13. Rozbawiła mnie ta mało subtelna próba szantażu. Moi rodzice, u których jestem na stałe zameldowany mają stosowną umowę ZUT a za dalszą rodzinę odpowiadać nie mogę. Nie może być tak, ze jedni płacą a inni nie. Wszyscy - niezależnie od tego czy to burmistrz, czy zwykły obywatel muszą płacić i basta! Ja podobnie jak przedmówcy wysoko oceniam aktywność kol. Juliusza, a do jego siedmiu pytań dodałbym jeszcze jedno. Mianowicie: Ile odpadów wysegregowanych zebrano od osób fizycznych, podmiotów gospodarczych, jednostek organizacyjnych gminy itp. (Policja. Poczta Polska) w latach: 2007, 2008, 2009 i jakie dochody uzyskano ze sprzedaży surowców wtórnych z wysegregowanych odpadach w tych latach.
  P.S
  Julku gdybyś mógł uzupełnić swą interpelację o ten punkcik byłbym wdzięczny.

  OdpowiedzUsuń
 14. No to kampania wyborcza ruszyła - zaczyna się wyciąganie brudów i wzajemne atakowanie - ale cóż taka kultura. A WAM DRODZY PARAFIANIE /nie tylko z Gminy Zagórz/ PRZYPOMINAM ŻE WYRZUCANIE ŚMIECI DO LASÓW, PALENIE ŚMIECI TO GRZECH - GRZECH EKOLOGICZNY

  OdpowiedzUsuń
 15. Pare domów będzie podłączonych CHUUURA Będzie kanalizacjia jaki odcinek !!!! Zapytajcie się pana Roberta Petki jak On to zrobił ile wiosek z gminy Lesko zostało podłączonych do oczyszczalni nikt z mieszkańców nie dołożył ani złotówki a w ciągu roku załatwiono tyle kilometrów Czym Burmistrz Zagórza się chwali i to na krredyt ??ile lat będziemy to spłacać ??

  OdpowiedzUsuń
 16. Szanowny Panie Zuba - pisze Pan że o zmianie struktury organizacyjnej ZUTu tzn co Pan proponuje, bo to że jest Rada Nadzorcza to narzucają przepisy, zarobki Prezesa podaje pan w kwoice brutto co po przeliczeniu daje około 5000 zł miesiecznie czy Pan użerałby się z tym wszystkim za takie pieniądze. Poza tym ZUT do działalnosci komunalnej na rzecz gminy finansowo dokłada, a sam utrzymuje się z innych dziedzin w których działa. Prtoszę sobie dotrzeć do sprawozdań finansowychfirmy to się Panowie przekonacie. W pewnym momencie dojdzie do tego że śmieci bedzie odbierała firma zewnętrzna, ale wtedy nikt cena będzie dużo bardziej realna i przegrają na ty mieszkańcy.

  OdpowiedzUsuń
 17. No tak, ZUT dokłada - głównie dzięki tym, którzy umów nie podpisują... Jeśli ma się coś zmienić, to trzeba zacząć od siebie - więc pan burmistrz i reszta szanownych współpracowników powinna pokazać swoje umowy na wywóz nieczystości. Łatwiej potem będzie wzywać innych do naprawienia zaniedbań...
  Jesli chodzi o strukturę dochodów ZUTu- na czymże to on tak zarabia, że może uprawiac działalność charytatywną na rzecz gminy? Ciekawe... Z własnego doświadczenia - kilka lat zawierałem umowy na wywóz nieczystości (b. mały zakres, 2 budynki biurowe)poza ustawą prawo zamówień publicznych. Za każdym razem wystosowywałem zapytanie o cenę do co najmniej 5 firm "śmieciowych", w tym zawsze obowiązkowo do ogromnej miejskiej spółki smieciowej. Zawsze jej oferta była NAJDROŻSZA. O czy to świadczy? Struktura zatrudnienia - prezesi, dyrektorzy, oddziały, działy - masa ludzi na stanowiskach nieprodukcyjnych. Małe firmy prywatne były zawsze tańsze - prezes czyli właściciel w jednym, pracował jako główny "pozyskiwacz" usług, księgowość - żona i jedna osoba na etacie (obca), kilka osób od załatwiania zleceń, obsługi technicznej i wszystko. A firma naprawdę ogromna. Własna sortownia smieci, baza techniczna itp. Struktura kosztów się kłania. Jak coś państwowe (czytaj-komunalne) to zarządzane kiepsko, politycznie (zmiany władz i połowy pracowników po wyborach samorządowych), bez oszczędzania. A jeśli oszczędzanie - to na kupnie nowego sprzętu...Teraz budują nową sortownię. Mają zezwolenia na recykling praktycznie wszystkiego (no, poza prętami z elektrowni atomowych), sprzedają lub wykorzystują surowce we własnym zakresie - po krachu z makulaturą zbudowali specjalne piece opalane prasowana makulaturą - ogrzewanie budynków, garaży, sortowni mają swoje, więc oszczędność. Wykonuja sprzątanie ulic, także sprzętem mechanicznym. Nie piszę jaka firma i gdzie, bo do Zagórza byłoby im ciut daleko... Jedno warto zrobić - system śmieciowy jest zły i należy go ponownie poddać analizie.
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 18. Panie anonimowy z 14.14, póki co to tylko Lesko-miasto jest podłączone do kanalizacji, łączki i wszystkie pozostałe miejscowości z lewej strony Sanu maja rurki tylko, że nic nimi nie płynie, do dzisiaj przez San nie przeprowadzono rurociągu do oczyszcalni, podobnie z miejscowościami z drugiej strony Sanu a tak dokładniej po drugiej stronie drogi Sanok-Lesko-Ustrzyki D.
  Nie wiem skąd wziął sie pomysł kreowania w tej chwili pana petki ale ten pan nic nie zrobił do końca w Lesku, jak skończył to, to co zaczęli inni a sam jedynie wybrukował ulice. Nie mówie już o paradoksie Hali sportowej gdzie miały byc rozgrywane zawody jak obiecał nawet międzynarodowe, i nic z tego brakło dosłownie kilku metrów długośći boiska, a kasiora na projekt poszła. Nie wiem skąd Pan jest ale prosze nie podawać pana petki jako przykładu, bo bedzie to samo w Zagórzu co jest, tylko że ładniej w słowa ubrane.
  Leszczanin

  OdpowiedzUsuń
 19. __________________________________
  Leszczanin!!!!!! Masz racje, ja to wiem i wszyscy którzy znają Petke wiedzą, z rurami jest tak jak napisałeś, TYLKO!!!!!! Misato Lesko jest podłączone a okoliczne wsie mają jedynie od kilku lat rurki i kurki na tych rurkach.
  ps. Petka tylko ładnie mówił i opowiadał!!!!!!!!!!!!!!!!
  Skoczek
  __________________________________

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.