wtorek, 1 czerwca 2010

Kasa na drogi i mosty rozdysponowana...

Z dużą satysfakcją witam na łamach mojego bloga Ernesta Nowaka (na zdjęciu  obok) - niegdyś sekretarza Gminy Zagórz a obecnie eksperta w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych pracującego dla gminy Lesko. Autor poniższego artykułu, co jakiś czas będzie informował Szanownych Czytelników o istotnych wydarzeniach z dziedziny, w której powszechnie uważa się go za skutecznego fachowca.
Zarząd Województwa Podkarpackiego zakończył pierwszy etap oceny wniosków złożonych do konkursu o dotacje z Unii Europejskiej z zakresu infrastruktury komunikacyjnej, a więc budowy i przebudowy dróg, mostów, itp. Zostało rozdysponowane ponad 244 mln zł. Był to już drugi i ostatni nabór wniosków na inwestycje drogowe realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Konkurs był prowadzony w procedurze preselekcji tzn. Gmina nie musi posiadać wszystkich dokumentów niezbędnych do realizacji inwestycji np. pozwolenia na budowę. W przypadku akceptacji projektu Inwestor otrzymuje czas na dostarczenie odpowiednich załączników (studium wykonalności, dokumentacja, pozwolenia na budowę). Łącznie powiaty: sanocki i leski zakontraktowały w pierwszym i drugim konkursie ponad 7 mln zł., a gminy z  terenu wspomnianych powiatów 14 761 124,29 zł w tym: Gmina Lesko – 3 365 056,04 zł, Gmina Miasta Sanoka – 3 168 900 zł, Gmina Solina – 2 395 665,95 zł, Gmina Sanok – 2 000 000 zł, Gmina Zarszyn – 1 216 375,49 zł, Gmina Olszanica – 1 107850,10 zł, Gmina Besko – 901 905,84 zł, Gmina Komańcza – 605 370,87 zł, Gmina Zagórz – 0 zł. Łącznie na inwestycje drogowe zakontraktowano 22 361 962,19 zł. Jednym z ciekawszych projektów jest przedsięwzięcie zgłoszone przez gminę Sanok, a dotyczy budowy kładki pieszo-jezdnej przez rzekę San w miejscowości Międzybrodzie, na którą samorząd otrzymał z budżetu Unii Europejskiej 2 mln złotych. Szkoda, że na taką kładkę nadal muszą oczekiwać mieszkańcy Morochowa w Gminie Zagórz - gdzie tak bardzo jest potrzebna.
Lokalnymi liderami w pozyskiwaniu funduszy na budowę i przebudowę infrastruktury drogowej z RPO są gminy: Lesko i Miasto Sanok.
Ernest Nowak

15 komentarzy:

 1. Środki finansowe trzeba chcieć i umieć zdobywać, ja wynika z artykułu można, podobno w Morochowie wybudowano most ?

  OdpowiedzUsuń
 2. No i kolejny sukces Słoneczka Podkarpacia, Włodarza Zagórza - ZERO złotych pozyskanych z funduszy unijnych.
  Mam nadzieję, że jednak mieszkańcy Zagórza wezmą pod uwagę, z jak ogromnym wysiłkiem i trudem Pan Burmistrz troszczy się o Zagórz...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 3. Po co gminie pieniądze na drogi,
  u nas wszystkie są już wyremontowane.
  Z wyjąktiem tej na Zasław, ale to mało istotna droga bo fabryki tam
  nie będzie.Z drugiej strony to jest potrzebne miejsce do testowania zawieszenia pojazdów.
  Chodników też u nas dostatek
  zwłaszcza tych po których trudno
  przejść. W tej sytuacji lepiej
  aby inni bardziej potrzebujący
  dostali pieniądze.
  Jest to dobry pomysł na promocję
  naszej gminy jako skansenu, wielu
  zapewne z ciekawością odwiedzi nas
  w drodze na klasztor maszerująć
  jak przed wiekami mnisi.
  Gdyby jednak mieszkańcy chcieli jednak pojezdzić po asfalcie
  to można postarać się o kolejny ktedyt i spełnić życzenie ludu.

  OdpowiedzUsuń
 4. To okropne co tu czytam! Można było dostać kasę unijną na budowę mostu w Morochowie i nikt się po nią nie schylił! Nie no nie wytrzymam, dosłownie mnie trafia!!! Ech ten Zagórz, na nic im chyba nie trzeba, nawet Komańcza wzięła kasę, a my nic!

  OdpowiedzUsuń
 5. Co znaczy "Nawet Komańcza"!? Bez obrazy, ale Komańcza i Tyrawa Wołoska o Olszanicy nie wspominając teraz BŁYSZCZĄ przy naszej gminie niczym diamenty. A jeszcze nie tak dawno to Zagórz był w czubie. A teraz 151 148 miejsce w województwie. Słońce KARPAT i tak powie że rankingi Gazety Prawnej to lipa. Grunt, że muzyka rżnie i klawo jest! Zagórz się bawi Zagórz tańczy tylko kto kredyty pospłaca? Jutro radni będą radzić o pożyczce na ponad 4 000 000 CZTERY MILIONY ZŁOTYCH

  OdpowiedzUsuń
 6. Bodzio i tak nie dorówna poprzednikowi, który wybudował
  9 mostów. A miał szansę na ten jedyny w Morochowie i to też mu nie wyszło!
  Z kredytów nie zrobi bo zadłużenie
  zbliża się do maksa o czym ostrzega gminę RIO.
  Dotacja to spory kłopot dla urzędu,
  trzeba zralizować zadanie na który
  została przyznana.
  Po takim wielkim wysiłku musowo relaks na koncertach ale ich ilość
  jest ograniczona z powodu braku
  możliwości kredytowych.
  A tak poważnie to czy wesoło jest
  się bawić za pieniądze pożyczone,
  które nasze dzieci będą spłacać?
  Tym z poza gminy to wszystko jedno,
  ale mam nie jest do śmiechu gdy patrzymy jak sąsiednie gminy realizują milionowe inwestycje za unijne pieniądze a my z kredytów.
  Jeden z satyryków mówił, że jak
  wybiorą jego to lepiej nie będzie
  ale za to weselej i miał rację!
  Tak jest i u nas, jak można polegać na osobie, która własny
  dom postawiła w miejscu notorycznie
  zalewanym i to jeszcze z obniżonym
  garażem, osobie nie mająca żadnego
  doświadczenia kierowania zespołem
  ludzi/. .... ..... ..../.
  "Jak to się stało nie wiem do dziś"
  te słowa piosenki pasują jak ulał
  do gminnej tragedii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem gdzie jestem !!!
  W gminie która - jak mówi Słońce Bieszczadów - ma się dobrze bo nie ma długu a ma nadwyżkę budżetową, czy w gminie - jak napisał ktoś powyżej - MUSI wziąc 4 000 000 zł. kredytu na pokrycie wydatków bieżących.
  Kto i dlaczego nas okłamuje ?!
  I ciekaw jestem czy ktoś z radnych przepyta na sesji Bogusława J. o tworzone na Zasławiu 200 miejsc pracy przez firmę naftową.
  Ja chętnie bym się zatrudnił.

  A propos tematu.
  Byłby to temat gdyby gmina zdobyła środki na drogi czy mosty.
  Do tego że nie zdobywa wszyscy się przyzwyczaili.
  A w Biuletynie i tak największym sukcesem - większym od milionów pozyskanych przez ościenne gminy - będzie 0,5 mln na "schetynówkę" dla czaszyńskiej gwardii.
  A jasne jest że NOWYCH DRÓG I MOSTÓW JUŻ DŁUUUUUGO NIE BĘDZIE !


  az

  OdpowiedzUsuń
 8. Nic dodać , nic ująć ,należy tylko stwierdzić iż zamiast wszędzie szukać wrogów , należy uderzyć się w piersi i powiedzieć : " cholera zawaliłem bo zajmowałem się pierdołami a nie gminą ".Fakty są takie , że z wielu programów unijnych nie skorzystaliśmy , pieniądze przeszły nam koło nosa.Czyja to wina ?Ewidentnie naszego urzędu , który nie daje sobie rady z pozyskiwaniem środków finansowych .Widać to patrząc na nasze zaniedbane , niedofinansowane osiedla .Od czterech lat , jako samorządowiec oczekuję na spotkanie z osobą , która była by w stanie wskazać nam skąd i jak pozyskać fundusze unijne na nasze osiedle.Do dzisiaj nikt taki z UMiG Zagórz się nie pojawił .Był wprawdzie pan Michalak , ale m....... jego pracy widać do dziś .Czy coś się zmieni na lepsze pokaże czas i najbliższe wybory , oby były dla naszego miasta i gminy udane .
  Tomasz Pyrć

  OdpowiedzUsuń
 9. A kto to jst Pan Michalak, pracuje taki w urzedzie, nie słyszalam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak to czytam to nie powiem juz nic, wszystkie gminy wokolo dostaly piniadze a gmina Zagorz '0 zl" - i to jest wlasnie, jak to bylo praca i rozwoj, noto tearz wiadac jaka to praca i jaki rozwoj, panie burmiszczu spal sie pan ze wstydu to tak to jest taki rozwoj czy ma pan panie wstyd to pan chce kredytu tak ogromnego 4 miliony zolotych a naco to taki pozyczka a i kto to panu da to by bylo na tyle bo miza chwile nerwy puszczom

  OdpowiedzUsuń
 11. JEST FAJNIE !!!! Za to entuzjastyczne opinie o koncercie IRA na eSanoku! Tak trzymać!
  No i z okazji Dnia Dziecka podano newsa, także na esanoku, że Słoneczko Bieszczad, Geniusz Podkarpacia zaprosił do Urzędu dzieci... Chyba po to, żeby miał komu kit wciskać! Może one uwierzą, biedne dzieciaki, że tu wszystko genialnie się kręci...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 12. Była kasa na orlika a oni wybudowali takie dziadostwo młodzież musi jeździć do Sanoka i Leska bo na tych pseudo boiskach w Tarnawie i Zagórzu można się połamać. Panowie to co zrobiliście jest śmiechu warte.

  OdpowiedzUsuń
 13. Polecam;

  http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/podkarpacie-przebuduja-145-kilometrow-drog-wojewodzkich-36210.html

  Cyt:

  "Podkarpacie: Przebudują 145 kilometrów dróg wojewódzkich

  Na Podkarpaciu jest przeszło 1600 kilometrów dróg wojewódzkich. Spośród nich 145 kilometrów zostanie przebudowanych do 2014 roku.

  Roboty prowadzi Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

  Najbardziej zaawansowana jest przebudowa wiaduktu w Stalowej Woli. Najważniejsze to podniesienie nośności z 30 do 40 ton. Będzie też nowa nawierzchnia, odwodnienie i ekrany akustyczne. Prace zakończą się w październiku.

  Kolejne duże inwestycje to:
  Budowa obwodowej Grębowa w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 871 Nagnajów - Tarnobrzeg - Grębów - Stalowa Wola. Planowany łączny koszt realizacji zadania to 52.000.000,00 zł Zadanie ma 85 proc. dofinansowanie środków unijnych.
  Przebudowa wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 875 Mielec - Kolbuszowa - Sokołów Małopolski - Leżajsk w miejscowości Mielec. Planowany łączny koszt realizacji zadania to 32.922.627,00 zł, Zadanie ma 85 proc. dofinansowanie środków unijnych.
  Przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 985 Nagnajów - Baranów Sandomierski - Mielec - Dębica na odcinku Mielec - Dębica etap I. Planowany łączny koszt realizacji zadania to 94.179.235,00 zł, planowane zakończenie 2010,

  Najwięcej bo 91 mln zł pochłonie remont drogi z Lubaczowa w kierunku nowego przejścia granicznego z Ukrainą Budomierz-Hruszew oraz budowa prawie dwóch kilometrów nowej drogi przed samą granicą. Prace potrwają trzy lata.

  Jak poinformował nas Bogdan Wilk z Podkarpackiego Zarodu Dróg Wojewódzkich, modernizacja dróg, wiaduktów oraz kilkunastu mostów kosztować będzie w sumie 465 milionów złotych, z tego ponad 387 milionów pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego."

  Nie wiem ile ze 145 km. stanowią wymienione w artykule drogi wojewódzkie.
  Z zestawienia kwotowego wynika, że pochłoną jakieś 271 mln. złotych.

  Prośba do p. Tomasza, który był uprzejmy komentowac powyżej.
  Czy byłby Pan uprzejmy, mając powyższego "gotowca", zapytac burmistrza co ze strony UMiG-u Zagórz zostało uczynione, aby jakaś częśc z pozostałych ok. 190 mln. trafiła na naprawę drogi nr.892 Zagórz - Komańcza ?
  A może czyta to ktoś z radnych ???
  A może ;-) pieniądze już trafiły ?
  Tylko nie napisano o tym w cytowanym artykule.

  Pozdrawiam.

  az

  OdpowiedzUsuń
 14. ludzie co się dziwicie burmistrz ma wszystko i wszystkich daleko w nosie. Po co ma się denerwować skoro i tak doskonale wie,że z tego nic nie będzie.Jemu najlepiej wychodzi o.......... ludzi ,jazda ciągnikiem z workami załadowanymi piaskiem do własnej posesji,spotkania w gronie zaufanych,itp. No ale za jedyne 141 000 zł.cóż wy ludzie od Bodzia oczekujecie.

  OdpowiedzUsuń
 15. ___________________________________
  Pan Ernest jest mistrzem w pozyskiwaniu środków unijnych, Lesko tak łatwo Go Wam nie odda!!!!
  szkoda fachowca, tutaj sie sprawdza a u Was????? zastanie wielki burdel milionowe długi, zanim z tym sie upora to znikną dofinansowania unijne. Trza było o niego walczyć 4 lata temu. Ludzie najbardziej cenią to co już stracili i tak jest w Waszej sytuacji!!!!!.

  Skoczek
  ___________________________________

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.