sobota, 17 lipca 2010

Nabożeństwo na zagórskim Marymoncie

W najbliższą niedzielę 18 lipca już po raz siódmy na wzgórzu klasztornym przy ruinach Klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta ku czci Matki Bożej Karmelitańskiej. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w 2004 roku, kiedy to na odnowionym cokole została postawiona figura Matki Bożej Szkaplerznej - patronki Karmelu.
Ks. Proboszcz Józef Kasiak, Kustosz Sanktuarium Matki Nowego Życia w Zagórzu serdecznie zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w tym pięknym
nabożeństwie: - Co roku 16 lipca wypada święto Matki Bożej - i tu w Zagórzu przyjął się taki zwyczaj, że w niedziele po tym święcie o godzinie 16 gromadzimy się na tym wzgórzu, gromadzą się tu już stali bywalcy, ale co roku pojawia się na tej mszy coraz więcej osób. Na początku parafianie i okoliczni mieszkańcy W ubiegłym roku we Mszy uczestniczyło ponad 700 osób.
Na mszę zostali również zaproszeni ojcowie Karmelici - Mam taką nadzieję, że również w tym roku wezmą udział w nabożeństwie tym bardziej, że powoli zbliża się trzysta lat od przybycia Karmelitów na to miejsce. W 1700 roku powstała fundacja budowy tego klasztoru , w 1714 Biskup Jan Kazimierz z Przemyśla wprowadził tutaj już zakonników i wtedy został również poświęcony kamień węgielny pod budowę kościoła a w 1730 roku już całe dzieło było ukończone łącznie z murami. Był to klasztor obronny, zresztą te mury przydały się, bo w 1772 konfederaci barscy tutaj się bronili przed wojskami rosyjskimi - ks. Józef Kasiak
W okresie wakacyjnym ruiny klasztoru i magia tego miejsca już od lat przyciągają tłumy turystów. Karmel coraz częściej odwiedzają grupy pielgrzymkowe, wycieczki szkolne oraz turyści indywidualni z kraju i zagranicy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również zagórski kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Zagórzu, gdzie od 500 lat otaczany jest czcią słynący łaskami obraz Zwiastowania NMP. W 2007 roku kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium, a Matka Boża Zagórska otrzymała tytuł Matki Nowego Życia, zaś Jej wizerunek został ukoronowany papieskimi koronami.

21 komentarzy:

 1. Adres do zdjęć klasztoru :)
  http://www.facebook.com/apps/application.php?id=141385239210052#!/album.php?aid=189948&id=318795769635&ref=mf

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie Pan Burmistrz Zając, który w ostatniej chwili zabezpieczył ruiny klasztorne nie byłoby już tych ruin. A Słońce Karpat w biuletynach obiecywało, że będą pieniądze na zabezpieczenie ruin, ale jak to u Słońca Karpat na obietnicach się skończyło
  /duch Mnicha/

  OdpowiedzUsuń
 3. ___________________________________
  Widze, że chyba upały niepozwalają czytelnikom śledzenia tego blogu:), Panie Jurku dał Pan PLAME!!!!!!!! zapomniał Pan o fajnej imprezie a Tutaj ani słychu ani widu, czyzby bawił sie Pan tylko w POlityke miejscową albo promował obce nam tereny takie jak Strzyżów itp.?????? a co z Festynem w Czaszynie???? Imprezka coroczna i fajna !!!!! a Pan NIC!!!! żadnej reklamy, a moze Czaszyn jest pro-bodziowy???:):):)
  a Pan anty... !!! :)
  ___________________________________
  Skoczek

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta impreza broni się sama bez żadnych reklam. Jeden z organizatorów dzwonił do mnie z zaproszeniem, niestety jutro od rana w związku z obowiązkami dziennikarskimi od rana jestem w Iwoniczu - Zdroju. Maraton rowerowy CYKLOKARPATY. SŁUŻBA nie drużba jak to mówią. Nie wiem pro czyj jest Czaszyn. W przyszłym tygodniu chcę w końcu opublikować sensacyjny materiał dotyczący tej przeuroczej miejscowości ;-) Pozdrawiam i życzę Wszystkim dobrej zabawy na czaszyńskim festynie.

  OdpowiedzUsuń
 5. ___________________________________
  No Okej Słuzba nie dróżba:), komu w droge temy browara, Iwonicz też urocza miejscowość i może lepiej sobie radzi z włodarzami, Co do sensacyjnej informacji to może poczekaj aż cos sie wukluje z biogazowni!!!!!, bo wiesz! co za dużo to Krowa a tym bardziej Czytelnicy nie ogarną!!!, bowidze, że coś w czasie wakacyjnym małe zainteresowanie jest blogiem, Chyba miałem racje, że większość pisze z miejsc pracy!!!:) a nie z domu bo tam sa inne obowiązki, nawet Obserwator z daleka ucichł coś:).
  ps. Nie wiesz czyj pro jest Czaszyn????? no człowieku nie bądź taki sztywny a może boisz sie stronniczości????????
  ___________________________________
  Skoczek

  OdpowiedzUsuń
 6. Sezon urlopowy ma oczywiście przełożenie na oglądalność, ale nie jest tak źle. Liczba komentarzy nie zawsze jest odzwierciedleniem poczytności danego tematu. A czyj w sensie politycznym jest Czaszyn dowiemy się ze 100% -tową pewnością już na jesień.

  OdpowiedzUsuń
 7. JAK TO CZYJ JEST CZASZYN??? ERNESTA NOWAKA OCZYWIŚCIE!!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. No to wiemy jaki jest Czaszyn!!!!!, chociaż Jurku nie popisałeś sie swoim wpisem!!!. Jako mieszkaniec Ziemi Zagórskiej i dziennikarz powinieneś napisać!!! ale okej nie bede już jątrzył tego tematu. Mam inne pytanie!!!
  A co w związku z nieudzieleniem abslotorium dla obecnego Burmistrza, bo według PRAWA!!! nie powinien piastować tegoż Urzedu po 14 dniach od chwili nieotrzymania!!!! było CBA, Rada Gminy wie o tym, wiesza na nim psy w większosći głosów a ON nadal rządzi???
  jak to jest możliwe i KTO!!! za to BEKNIE!!! , bo chyba nie ON!!!!Rok Temu było tak samo!!! czyżby włądza absolutna???
  ___________________________________
  Skoczek

  OdpowiedzUsuń
 9. To nie tak. W przypadku nieudzielenia absolutorium nic nie dzieje się z automatu. Wszystko jest w rekach radnych, którzy w takiej sytuacji mogą postawić wniosek o rozpisanie referendum w sprawie odwołania burmistrza. W naszym wypadku takiego wniosku nie było i ja oceniam to jako brak konsekwencji radnych. Ale było minęło... Poczynania burmistrza Jaworskiego zweryfikujemy już na jesień.

  OdpowiedzUsuń
 10. ___________________________________
  Za trudne pytanie???
  Przepraszam :(
  ___________________________________
  Skoczek

  OdpowiedzUsuń
 11. Czyli nastepny rok stracony, a ja sie pytam kiedy radni sie obudzą i zaczna robić coś dla siebie i dla Gminy!!!!!, ksztuszą sie na obradach wyciagaja brudy, piszą na twoim Blogu prawde, Bodzio sie z tego smieje i dalej żyjecie w maraźmie. Z tego co piszesz to wynika, że jak pies jest wściekły to niech gryzie bo to pies a nie choroba!!!!!!, Napisz mi teraz i Tutaj PO CO NIE UDZIELA sie ABSOLUTORIUM!!!!!!, jaki jest tego cel???? i jakie konsekwencjez tego działania????????, Bo po cholere jest nieudzielać jak Gość nadal ma rządzić????, toż to jest żałosne i nawet śmieszne, z tego wynika, że cała "rada" to grupa nieudaczników krzyczących i szczekających przy płocie a na ulicy podwijaja ogony!!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Skoczku. Powiem tak. Gdybym był radnym to głosowanie za nieudzieleniem absolutorium traktowałbym jako preludium do głosowania za referendum. JA również uważam, że niektórzy radni ograniczyli się wyłącznie do kontestowania poczynań Jaworskiego dla samej kontestacji. To droga do nikąd. Nie zgodzę się z tym iż moje blogowanie jest sztuka dla sztuki. W conajmniej dwóch sprawach , o których pisałem na blogu tocza się postepowania prowadzone przez kompetentne organy. Cieszę sie, że mój blog stał sie platformą do wymiany pogladów i informacji.Nieraz bardzo cennych oj bardzo.....;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. ___________________________________
  No Okej nikt Ciebie nie obwinia za takie działania radnych!!!, ale teraz mi powiedz-napisz czy w świetle Twojej odpowiedzi wynika, ze to rada jest winna nieudaczności Gminy???, czy Burmistrz, bo teraz to mam mieszane uczucia!!!. Rada chce, ma pomysły ma władze ale nie doprowadzać do końca swoich zamierzeń, a Bodzio siedzi jak pączek w masle i sie bawi we władze i ma w d... tych co j/w.
  Czyli nalezy rade na Taczki bo nie chce do końca ( nie wywiązuje sie ze swoich zobowiązań) wykorzystać swoich uprawnień nadanych przez wyborców i ustawe o samorządach, i bawi sie kotka i myszke z Słońcem Karpat. Rada chyba nie zdaje sobie sprawy ze skutków prawnych swojego działania a raczej NIEdziałania!!! Dam stówe , że taraz Jak Bodzio to czyta to sie śmieje z WAS!!!!!!
  Skoczek!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. A kiedy wybory samorządowe??? Czy teraz miałoby sens odwołanie, referendum itp? Rada... Cóż, rada, a przynajmniej jej część pewnie siedziała cicho, druga - coś wojowała, ale jakie efekty??? Przecież ten gość (BJ) powinien być dawno wywieziony na taczkach pełnych kiszonki i gnojowicy do biogazowni...
  Ruiny klasztoru - cóż, pamiętam, jak to pisano o wieży widokowej... I co z tego wyszło??? Taka okazja do zarobku i promowania tego miejsca...
  Swego czasu proponowałem ZA DARMO udostepnienie pocztówek ze swoich zbiorów - oczywiście z Zagórzem, żeby ktos wydrukował i żeby sprzedawał w kioskach... Ech...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 15. Skoczku zdecydowana większość radnych pracowała w samorządzie zdominowanym przez silną osobowość jaką był burmistrz Zając. Kiedy zabrakło wyrazistego lidera wielu radnych się pogubiło. TO burmistrz ma wytyczać cele, to burmistrz ma mieć charyzmę, to burmistrz powinien porywać ludzi do działania. Pan Bogusław Jaworski nie ma tych cech. Przy pomocy przychylnego medium internetowego kreuje się na ofiarę "parszywej 12tki" i tak od 4 lat mamy pata. Smutne ale prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 16. O wilku mowa...Witaj Obserwatorze. Co tam w stolycy ciekawego?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jerzy!!! Chyba mnie nie zrozumiałes. Nie nalezy grzebac w przeszlości, teraz nic nam-Wam z rządów P.Zająca, to jest tak jak rząd grzebie w IPN-ie żeby zapchać sobie puste strony w historii swoich rządów, TERAZ jest ważne dla Mieszkańców!!!,
  piszesz, że wielu sie pogubiło, no dobra ale sa to fuknkcje publiczne z wyboru, jak nie może podołać to niech sie wypisze z klubu, no chyba, że siedzą dla diet!!! Dalej piszesz, że to Burmistrz ma wytyczac cele, i chwała Ci za te słowa, ale Burmistrz od tego jest! ale Rada ma go pilnować!!!, na bieżąco a nie dopiero wówczas jak dochodzi do afer. Piszesz, że dwie afery rozdmuchałeś na blogu, a czy Blog jest od tego?????, tutaj mozna sobie pisac co sie chce, zycie i Ty weryfikujesz komentarze. To nie te lata są smutne to chyba ta obecna rada jest smutna i prawdziwa, bo daje sobie w kasze pluć!!! a ŁON sie cieszy, a łoni siedzom i sie cieszom bo cóś tam powiedzieli, bo cóś tam krzknęli, bo cós tam mieli przeciwko, bo cós tam..., i dupatam z tego cós tam!!!
  to jest takie społeczne przyzwolenie jak na jazde po pijaku bo kolega, bo sąsiad, bo szef, bo rodzina , a był juz taki przykład niedawne jak pozwolono jednemy z nich jechac do garazu - czy spod garazu I CO?????
  ___________________________________
  Skoczek

  OdpowiedzUsuń
 18. ___________________________________
  Witaj Obserwatorze
  Dyskusyja sie rozwija przyłącz sie:)
  ___________________________________
  Skoczek

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam Szanownych Dyskutantów!
  Jakby co, to dyskutujemy nie w temacie - offtop straszny, bo tu mowa o Karmelu i nabożeństwie, a my o władzach... Cóż, ucichłem z lekka, bo mi ręce opadają... No i upały demoluja... To, co się dzieje w Zagórzu chyba wykracza poza ramy tzw. normalności.Posiedziałem teraz nad materiałami udostepnianymi na stronie miasta i gminy. No i to samo... Protokóły rozmaite z tzw. konsultacji społecznych nad planami zagosp. przestrz. - wszystkie (raptem chyba 3 kończą sie mniej więcej tak samo-z powodu nieporzybycia zainteresowanych (rozumiem-mieszkańców) zabawę kończono po godzinie... O czym to świadczy? O braku informacji lub braku zainteresowania.Albo o jednym i drugim. Kompetencje Rady - materiały podstawowe - ststuty, regulaminy. Owszem, regulamin Rady jest - ale to regulamin SESJI - sprawy porządkowe! A gdzie zakres kompetencji Rady? Nie widziałem. W Statucie coś nieśmiało sie przebija, ale statut jest z 2003 roku!!!! A przecież była zmiana ustawy o Samorządzie terytorialnym, chyba w 2009 roku, w międzyczasie doszły nowe przepisy. Jakos nikt nie kwapi się, żeby uzupełnić tak naprawdę o kompetencje Rady. Przecież zgodnie z ustawą to RADA jako organ gminy ma prawo m.in. do uchwalania wszelkich planów zagospodarowania przestrzennego. Burmistrz i Urząd przygotowuja i na wszystkich etapach opracowania powinni uzyskać akceptację Rady. A w Zagórzu jakoś to inaczej wygląda. Rada, jak się dowiaduje, to może tylko drzeć szaty na sobie oraz organizować głodówki, marsze, blokady itp, albo siedzieć cicho (co część radnych wybiera).
  Burmistrz - cóż, człowiek honorowy już dawno popełniłby seppuku...
  Sprawa jego zastępcy - cóż, "Jednopiwny Endrju" bierze nadal kasę, siedzi na stołku i też smieje się w kułak (może w kufel...) z tego wszystkiego. Czy RADA wypowiadała się w tej sprawie? Cóz, może ktos powiedzieć, że Rada powołuje (ale i ma prawo odwołać) sekretarza, skarbnika i kierownika USC, ale o zastępcy burmistrza mowy nie ma - to jest urzędnik zatrudniony przez burmistrza i tylko on może go

  OdpowiedzUsuń
 20. No tak, widzę, że połowę postu ucięło... smętnie, bo kopii nie mam, a wyłuszczałem sie długo i intymnie... :-)))
  no, ale bloger nie przewidywał kilku stron maszynopisu... :-(((
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.