wtorek, 24 sierpnia 2010

Skocznie na cenzurowanym - relacja z sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Zagórzu

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej skontroluje finansowe i organizacyjne aspekty funkcjonowania kompleksu skoczni narciarskich „Zakucie”. Tak zadecydowali radni podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Zagórzu.
Napiętnowane przez Nowiny, skandaliczne warunki zakwaterowania ekipy ukraińskich skoczków narciarskich przybyłych do Zagórza na obóz sportowy oraz późniejszy wypadek na skoczni K-20, któremu uległ 9-letni Ukrainiec z Krzemieńca sprawiły, iż zagórskie skocznie znalazły się w centrum zainteresowania opinii publicznej, mediów oraz kompetentnych urzędów. Po kontroli pracowników powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w Sanoku, obiekty K-20 i K-40 zostały wyłączone z użytku. W zaleceniach pokontrolnych powiatowi inspektorzy budowlani nakazali usunięcie w terminie do 31 października szeregu usterek stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa skoczków.

Przy okazji kontroli nadzoru budowlanego okazało się, iż wiarygodność niektórych zapisów w dokumentacji dotyczącej eksploatacji skoczni może budzić poważne wątpliwości. Tak oto bowiem gminny inspektor nadzoru budowlanego w protokole sporządzonym po przeglądzie technicznym przeprowadzonym 5 maja 2010 roku (kliknij w foto aby powiększyć) ocenił stan techniczny skoczni jako zadawalający nie wnosząc żadnych uwag. Wydaje się mało prawdopodobne aby w okresie trzech i pół miesiąca mogło dojść do tak gwałtownej degradacji skoczni, że jej kluczowe elementy konstrukcyjne (potwierdza to video wyemitowane na portalu nowiny24.pl) nagle zaczęły zapadać się pod ciężarem pojedynczego człowieka. Co ciekawe wspomniany tu przegląd techniczny na podstawie odrębnej umowy wykonał ten sam urzędnik, który będąc etatowym pracownikiem Urzędu Gminy w Zagórzu sprawdzał skocznie bezpośrednio po wypadku ukraińskiego skoczka. W oparciu o wydaną wówczas przez niego opinię burmistrz Zagórza Bogusław Jaworski zapowiadał rychłe wznowienie treningów na skoczniach, do czego ostatecznie nie doszło.
Tymczasem trzy dni po wypadku na skoczni tj. w poniedziałek 9 sierpnia Artur Rudnicki – dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu (MGOKiS) w Zagórz (administrator skoczni) w piśmie skierowanym na ręce Małgorzaty Usyk – prezesa Zagórskiego Klubu Narciarskiego (ZKN) „Sokół” stwierdził, iż w związku z nieprzedłożeniem do dnia wystosowania korespondencji dokumentów poświadczających posiadanie niezbędnych kwalifikacji do prowadzenia zajęć z młodzieżą nie wyraża zgody na prowadzenie treningów na terenie administrowanych przez MGOKiS w Zagórzu skoczni narciarskich. W odpowiedzi Małgorzata Usyk złożyła pisemną rezygnację z funkcji prezesa ZKN „Sokół” powiadamiając o tym burmistrza Zagórza, przewodniczącego Rady Miejskiej w Zagórzu oraz starostę sanockiego.
Mamy z Ukraińcami z Krzemieńca umowę o współpracy, ale tym razem nie zapraszaliśmy ich do Zagórza. Chcieli tu przyjechać na własną rękę. Pomagaliśmy im w znalezieniu noclegów. Na dwa tygodnie przed ich przyjazdem dzwoniłam do dyrektora Gimnazjum Nr 1 z prośbą o pomoc w tej sprawie. Odpowiedział mi, że szkoła to nie hotel. Kiedy okazało się, że nie będą mogli liczyć na noclegi w Gimnazjum Nr 1 poinformowaliśmy ich o tym, ale oni pomimo to zdecydowali się przyjechać. W tej sytuacji byliśmy zmuszeni do zakwaterowania Ukraińców w kolibie narciarskiej bo nikt z gminy nie chciał nam pomóc – wyjaśniała radnym w trakcie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Małgorzata Usyk.
- Sala gimnastyczna przy Gimnazjum Nr 1 nie może przyjmować na noclegi gdyż do tego muszą być spełnione określone warunki. Takie warunki do organizacji noclegów posiada jedynie szkoła w Tarnawie Dolnej, gdzie ostatecznie umieściliśmy sportowców z Ukrainy – kategorycznie stwierdził burmistrz Zagórza Bogusław Jaworski.
- Panie burmistrzu przed przyjazdem Ukraińców na zagórskich skoczniach trenowała ekipa białoruska. Gdzie byli zakwaterowani Białorusini? – pytał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zagórzu Marek Marcinik.
O odpowiedź na pytanie radnego Marcinika burmistrz Zagórza poprosił Edwarda Mąkę – niegdyś dyrektora a obecnie - pracownika MGOKiS, który pojawił się na sesji w zastępstwie przebywającego na urlopie aktualnego szefa tej jednostki – Artura Rudnickiego
- Z tego co wiem Białorusini mieszkali w Szkole Nr 1 – odpowiedział krótko Edward Mąka.
- Pan burmistrz powiedział przed chwilą, że obiekt nie miał delegacji do organizowania noclegów. To dla Białorusinów miał a dla Ukraińców już nie miał? Nie sądzę aby stosowne pozwolenia w tym zakresie mogły wygasnąć w tak krótkim czasie – drążył temat Marek Marcinik. Jak się okazało bezskutecznie gdyż burmistrz Jaworski nie potrafił wytłumaczyć ewidentnej sprzeczności, która pojawiła się w jego wyjaśnieniach. Jak na ironię losu na internetowej stronie Urzędu Gminy Zagórz sporny obiekt figuruje w zakładce „baza noclegowa” jako oferujące 25 miejsc noclegowych... Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Zagórzu. (kliknij w foto aby powiększyć)
Wątek niefortunnej wizyty ukraińskich skoczków narciarskich w Zagórzu zakończyły podziękowania radnych dla prezes Małgorzaty Usyk. – Pani prezes dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i życzymy pani wszelkiej pomyślności. Po tych słowach przewodniczącego Rady Miejskiej w Zagórzu Adama Malca wszyscy zebrani (z wyjątkiem burmistrza Jaworskiego) powstali dziękując Małgorzacie Usyk gromkimi oklaskami.
Obrady nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Zagórzu poświęcone skoczniom narciarskim zakończył wniosek formalny radnego Jana Różyckiego, który zaproponował aby finansowe i organizacyjne aspekty funkcjonowania kompleksu skoczni narciarskich „Zakucie” zostały objęte kompleksową kontrolą Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Zagórzu. Wniosek radnego Różyckiego przeszedł większością 9 głosów przy jednym sprzeciwie i jednym głosie wstrzymującym się. Relacja video z sesji niebawem. Do sprawy powrócę.

5 komentarzy:

 1. Tak burmistrz potrafi wspierać
  gminny sport!
  Pani Usyk, która tyle zrobiła
  dla sportu została zmuszona
  do złozenia rezygnacji.
  Burmistrza nie stać było na słowo
  dziękuję.
  Gdy Przewodniczący Malec dziękował
  Pani Usyk za pracę wszyscy na stojąco z wyjątkiem jaworskiego
  oklaskami nagrodzili Jej pracę.
  Brak kultury czy może celowe działania jaworskiego, niszczące
  wszystkich mające inne zdanie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóz, nie nbędę oceniał postępowania burmistrza - oceni to Komisja Rewizyjna i wyborcy, już niedługo... Śmieszne są te dokumenty dotyczące stanu technicznego skoczni - jak ktoś napisał na blogu (na bieżąco w temacie Zakucia) pan inspektor powinien zmienic okulary albo szefa. No i jeszcze w ramach pracy zleconej, a nie obowiązków służbowych taką fuchę odwalić, wstyd...
  Ważne jest jedno - żeby nareszcie coś pozytywnego zaczęło się dziać wokół Zakucia. W świetle pisma Urzędu, zakazującego treningów skoczkom "Sokoła" znów wraca sprawa licencji trenera klubu "Zakucie" - czy nie cofnięto klubowi zgody na treningi,bo trener okazał licencję, czy nie cofnięto, bo nie...
  Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i pomyśli o stworzeniu JEDNEGO klubu z sensownym programem, który będzie potrafił przeprowadzic nabór nowych skoczków. Może w tej sferze zadziała Towarzystwo Wspierania Rozwoju Gminy Zagórz? Albo chociaż włączy sie do tych działań.
  Pozostaje mieć taką nadzieję...
  Optymista z daleka :-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto to jest Pani Usyk?? i co ona takiego zrobiła dla sportu?? Jestem mieszkancem Zagórz i to nazwisko brzmi mi obco?? Dobrze ze złozyła rezygnacje najwidoczniej nie nadawała sie dotego zajecia, zreszta bez urazy ale ile kobiet w POlsce zna sie na skokach narciarskich ??

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozumiem literówki, ale nie na stronie Miasta i Gminy Zagórz, gdzie jak widać na załączonym zdjęciu, szkoła jest na ulicy Piłsudskigo... Niby drobiazg...
  Korektor

  OdpowiedzUsuń
 5. Literówki istnieją na tej stronie od początku jej istnienia czyli od 2002r., np. w zakładce zabytki można znaleźć informację, że kościół w Dolinie został zamieniony na cerkiew jeszcze przed powstaniem. Inną sprawą są nieaktualne informacje np. w zakładce komunikacja zamieszczony jest link do nieistniejącej strony PKS Connex Sanok, zamiast do strony VT Biesczady. Czy ktoś jeszcze redaguje oficjalną stronę Zagórza?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.