czwartek, 30 września 2010

Dwa łyki ekonomiki samorządowej...

Ostatnio bardzo wiele niepokojących wiadomości pojawia się na temat kondycji finansów publicznych. Nasze państwo zadłuża się w tak lawinowym tempie, iż problem ten staje się już nawet  tematem dla DJ-ów. Tym bardziej celowe wydaje mi się przedstawienie Państwu bardzo ciekawego wątku przedostatniej sesji Rady Miejskiej w Zagórzu dotyczącego ekonomii w wydaniu lokalnym. Będzie to prelekcja. Prelegent (w tej roli wystąpi mgr inż. Bogusław Jaworski) przedstawi Państwu swoje rozumienie pojęcia oszczędności przetargowych...

13 komentarzy:

 1. Za oknami jest pochmurno, pada deszcz, to zrozumiałe. Po kilkakrotnym obejrzeniu tego materiału za oknami nastała ciemna, ciemna noc.
  Ręce opadają!
  I nie ma się tak naprawdę z czego śmiać!
  leśnik

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dokładnie słuchałem burmistrza robiąc sobie notatki i po zsumowaniu kwot wychodzi mi, że:
  - Na kanalizacji Zahutyń Dolina zaoszczędziliśmy 8,7 mln zł
  - Na kanalizacji w Zagórz - Tarnawa zaoszczędziliśmy 6 mln zł
  - Na budowie hali w Nowym Zagórzu 1,9 mln zł
  8,7 + 6 + 1,9 = 16,6 mln
  Tak więc w sumie oszczędności przetargowe wynoszą 16,6 MILIONÓW ZŁOTYCH. Wychodzi mi, że po spłaceniu 4 - milionowego kredytu na który bodajże w czerwcu rada przystała zostanie nam 12,6 milionów na plusie!!!, a jeśli TAK TO PO CO MYŚMY TEN KREDYT Wogóle BRALI!??????
  Bałcerowicz z Czaszyna

  OdpowiedzUsuń
 3. RADNI STRASZYLI STRASZNYM ZADŁUŻENIEM A ZADŁUŻENIA NIE BĘDZIE :)

  ZA TO IDĄ OLBRZYMIE INWESTYCJE I TO ZASŁUGA JAWORSKIEGO A NIE HAMULCOWYCH RADNYCH ROZBOJU !

  TERAZ RADNI CHCĄ BLOKOWAĆ BIOGAZOWNIE KTÓRA JEST HERMETYCZNA I EKOLOGICZNA --- I BĘDZIE PRZYNOSIĆ KASĘ DLA GMINY I MIESZKAŃCÓW

  ALE HAMULCOWI RADNI DALEJ MÓWIĄ NIE DLA INWESTYCJI

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyraz twarzy Pani Skarbnik w trakcie "wykładu" Pana Burmistrza mówi sam za siebie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ludzie! Termin "oszczędności przetargowe" to szczyt debilizmu! po co robi się przetarg? Ano po to żeby wybrać najtańszego wykonawcę. Czy gdyby kosztorysy inwestorskie Bodzio zrobił o 100 mln wyższe to mielibyśmy 100 mln oszczędności? Pomyślcie nad tym

  OdpowiedzUsuń
 6. Posłuchałem i z ołówkiem w reku posumowałem te "oszczędności" i w mordę jeża wychodzi mi tak jak Anonimowemu z 14.18 czyli 12,6 MILIONÓW na plus. Dobrze, że jest ten blog bo se ludzie mogą naocznie przekonać, że im sie robi wodę z mózgu!!!!! Zagórzanom powiem jeszcze tak jak kiedyś Donek Tusk - Ludzie uważacie na swoje portwele!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Szanowni mieszkańcy Zagórza!
  Pomyślcie, jak ogromne byłyby te oszczędności, gdyby WOGÓLE nie robić tych przetargów? A po cholerę, przecież dziadowie a i ojcowie też, brali wodę ze studni, wszędzie stały ekologiczne sławojki z serduszkiem, a i nikt dziur w ziemi kopać nie musiał...
  Kto tu komu wodę z mózgu robi... Gwardia Bogusława czy oponenci w Radzie?
  No i biogazownia - już widzę oczami wyobraźni te hermetyczne taczki, dostarczające surowiec do przeróbki, już widzę, jak po cichu w nocy ścieki walą do Osławy. A czy ktoś pamięta, że jak jeszcze działała fabryka przyczep, to ile walki było o to, żeby założyli elektrofiltry na kominy?No to walili w nocy, bo to i ciemno a i naród spał... Nie wierzę tę "hermetyczność" zakładu w polskich realiach i przy systemie przetargowym "najtańszy bierze inwestycję"
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdziwa lekcja biznesu , normalnie Balcerowicz to pikuś przy naszym sterniku .Muszę tę metodę wprowadzić w życie u siebie i przypuszczam , że po roku zostanę milionerem.
  Jak by nie liczył zawsze na plusie.
  ZAGÓRZANIN.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dałem wczoraj synowi dychę na chleb. Kupił za 3,5 więc zaoszczędził 6,5 zł. Pewnie gdybym dał mu 2 zł to wróciłby z chlebem i nie byłoby oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bogdan przestań wreszcie KOMPROMITOWAC naszej gminy Wracaj na stawy bo długi spłacone

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak się zastanawiam jak to logicznie wytłumaczyć???
  Mamy kosztorysy i musimy zabezpieczyć środki, więc planujemy wydatkowanie danej kwoty. Po przetargu okazuję się, że wyłoniony wykonawca zaoferował o kilka milionów mniej niż przewidywaliśmy. Czy to są oszczędności ??? Jeżeli mamy kredyt to nie, bo nazwać to trzeba mniejszym zadłużeniem, ale jeżeli mamy środki własne to i owszem bo były zaplanowane w budżecie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Szczyt geniuszu panie burmistrzu brawo, brawo i jeszcze raz brawo.
  Niech pan dotrwa do końca tej kadencji i już więcej ze swojej norki nie wychodzi. tak będzie lepiej dla nas mieszkańców.
  Pan jak chce się ośmieszać to proszę bardzo ale proszę całej gminy nie ośmieszać.
  Jest mi wstyd za takiego burmistrza, ościenne gminy śmieją się z nas.

  OdpowiedzUsuń
 13. Szkoda tylko, że przetarg nie został ogłoszony na realizację wypłat wynagrodzenia dla Pana Burmistrza za pozostawanie w gotowości do pracy. Panie Burmistrzu gdyby odbył się proces a nie została zawarta ugoda ile gmina mogłaby zaoszczędzić???!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.