wtorek, 26 października 2010

Kasiorą w demokrację...

... uderzyła obecna ekipa rządząca, czego namacalnym dowodem jest stawka w wysokości 366 zł (brutto) jaką za jednorazowy wynajem sali widowiskowej Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu zażądał dyrektor tego przybytku Artur Rudnicki akurat od Komitetu Wyborczego Wyborców Ernesta Nowaka (kliknij w foto obok aby powiększyć umowę)
Dla burmistrza Zagórza Bogusława Jaworskiego, który w 2009r. zarobił 141 189, 87 zł oraz osób z jego najbliższej świty kilkusetzłotowa opłata to przysłowiowa pestka, ale nie wszystkim zagórzanom żyje się tak dostatnio. Tymczasem sporą część wśród
kandydatów do różnych szczebli samorządu lokalnego stanowią wartościowi ludzie o przeciętnym statusie majątkowym. I to właśnie w ich imieniu pytam Szanownego Burmistrza Zagórza czy jako kandydat ubiegający się o pełniony aktualnie przez siebie urząd kiedykolwiek ponosił opłaty z tytułu wynajmu gminnych lokali użyteczności publicznej na zebrania wyborcze? Jeśli nie, to oczekuję, iż zapewni Pan, Panie Burmistrzu analogiczne warunki wszystkim komitetom wyborczym startujących w tegorocznych wyborach.
Niniejszą publikację proszę potraktować jako publiczną petycję, pod którą podpisałem się jako pierwszy w rubryce komentarze.

12 komentarzy:

 1. Mam pytanie czy pan Artur zawsze postępuje zgodnie z literą prawa?
  Mam na myśli spotkania jakie pan burmistrz ostatnio organizował MGOKiS w Zagórzu?
  Czy w tym przypadku była również sporządzana umowa i jaka to była opłata za wynajem sali czy też było to ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Jurku! To jest najzwyklejsza umowa cywilna DOBROWOLNIE zawarta przez przez strony! Jako podatnika zastanawia mnie tylko śmiesznie niska stawka. W trakcie kampanii kiedy jest popyt na tego typu lokale stawka powinna być kilkukrotnie większa! Jawna niegospodarność włodarzy naszej gminy! Żeby było jasne ma Pan (podobnie jak Pan Ernest) moje poparcie choć zastrzeżenia budzą Pańskie socjalistyczne i trącające prostacką demagogią poglądy. Wg Pana ktoś kto zarabia więcej ma zapłacić więcej za wynajem? Ma zapłacić tyle ile wszyscy ? Nie! Zapłacić ma więcej ten kto gotów jest to zrobić a obowiązkiem zarządzającego kinem wyciągnąć jak najwyższe stawki! Niekoniecznie jednakowe od wszystkich ale maksymalne jakie jest ktoś gotów zapłacić! Drugie moje zastrzeżenie to bezprawie do którego Pan nawołuje: Burmistrz nie ma prawa wtrącać się w kompetencje dyrektora GOK! Może (odpowiednia procedura) go odwołać, ukarać, itp. ale nie może nim sterować.Dołączając się do Pańskiej petycji chciałoby się nieco zmienić zmienić również zapytanie do obecnego Pana burmistrza: Czy to prawda że zamierza korzystać nieodpłatnie z gminnych lokali w trakcie prowadzonej kampanii? Wiadomo że szefom jednostek podległych jest bardzo niezręcznie domagać się takiej zapłaty od obecnych włodarzy więc może właściwym byłoby ustalenie czytelnych reguł przez naszą Radę Miejską.

  OdpowiedzUsuń
 3. Leśne oko dzięki za poparcie. Socjalistą to na pewno nie jestem, bo od kilku lat bardzo ciężko pracuję prowadząc własną działalność gospodarczą i mam świadomość, że nie ma nic za darmo. Reguła ta na pewno dotyczy podmiotów prywatnych. Dom Kultury i świetlice utrzymywane są z naszych podatków i twierdzę, że w okresie kampanii wyborczej powinny być dostępne nieodpłatnie. Tym bardziej, że z tego co mi wiadomo obecny burmistrz jako kandydat nie ponosił żadnych opłat za korzystanie z gminnych lokali w okresie ostatniej kampanii wyborczej

  OdpowiedzUsuń
 4. A próby zespołu jakie odbywają się w domu kultury, tez za taką kwotę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla Ciebie to może śmiesznie niska stawka, tylko przypominam, że mieszkamy w Zagórzu a nie w Warszawie, gdzie stawki mogą być dużo wyższe.
  Rozmiem, jeżeli salę wynajmuje firma, która ze zorganizowanego spotkania ma zyski finansowe.
  W tym przypadku to dość zawyżona
  kwota.
  No i pozostaje pytanie za jaką kwotę pan Bogusław J. będzie wynajmował salę jako kandydat na burmistrza, a nie burmistrz?
  W kampani powinno się rozgraniczyć dwie kwestie przełozonego , a kadtydata na burmistrza.
  I nie mówmy tu o niezreczności, ani o ustaleniu zasad przez Radę.
  Jeżeli pobiera się opłaty to od wszystkich , albo od nikogo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Jurku: W poprzednich wyborach NIKT z kandydatów nie ponosił kosztów. Warunki były jednakowe dla wszystkich. I teraz też powinny być jednakowe. Kandydaci, podobnie jak każdy inny obywatel powinni ponosić koszta wynajmu. Kampania wyborcza to nie akcja charytatywna na rzecz lokalnej fundacji. Wcale nie mam ochoty jako podatnik ponosić kosztów Pańskiej i innych kandydatów kampanii wyborczej. Zgoda odnośnie tego że świetlice itp. powinny być udostępnione ale nie za moje pieniądze - jak Pan sam zauważył z naszych podatków. Nie może być tak że podatnik opłaca koszty kampanii wyborczej a następnie ponosi przez 4 lata koszty wynagrodzenia burmistrza i diety radnych! Kiedyś Pan napisał że wybory to walka o kasę (również). Jako przedsiębiorca rozumie Pan istotę inwestycji. Więc nich inwestorem będzie potencjalny beneficjent. Jeśli już tak się stanie że będzie nieodpłatnie to spodziewam się deklaracji od kandydatów że wpłacą .... zł na rzecz .... Nie doprowadzajmy do sytuacji kiedy każdy w każdym celu będzie chciał nieodpłatnie korzystać z gminnych lokali/mienia itd. twierdząc że to mienie wspólne. Czy przyszło Panu do głowy żeby korzystając ze środków, sprzętu i potencjału urzędników gminnych wydrukować biuletyn stanowiący jak najbardziej prywatną tubę wyborczą? Zapewne nie! Więc proszę nie powielać błędów obecnych włodarzy i płacić, płacić, płacić za wszystko co ktoś daje a zwłaszcza jeśli panu daje podatnik/wyborca rękoma osoby rzekomo go reprezentującego. Przynajmniej nikt Panu nie zarzuci że okradł Pan podatnika. O ile pamiętam na wpisie Pana Osiki jest również deklaracja że zamierza pokryć koszty wynajmu sali bodajże dla potrzeb debaty. Skoro są chętni płacić korzystajmy z tego! Odnośnie płacenia pisze Pan też że reguła ta dotyczy podmiotów prywatnych. Oczywiście wszyscy kandydaci - póki co są osobami/podmiotami -prywatnymi! A to że obecny burmistrz nie ponosił kosztu wynajmu? Kiedyś studiowałem zaocznie bezpłatnie. To nie oznacza że dzisiaj mam do tego prawo. Rozgraniczmy definitywnie pieniądze publiczne i prywatne. Rozliczmy z tego obecną i przyszłą władzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Leśne oko zgadzam się z Tobą w 100%.Twoja argumentacja brzmi racjonalnie i przekonująco.Ja będę finansował swoją kampanię wyłącznie z własnych środków. Mam nadzieje, że podczas czwartkowej sesji dowiemy się wreszcie ile nas zagórskich podatników kosztował "Biuletyn informacyjny" będący de facto jedną wielką tubą propagandową Bogusława Jaworskiego

  OdpowiedzUsuń
 8. Leśne oko zgoda tylko czy taką umowę na taką samą kwotę pan Artur równie sporządził z kandydatem na burmistrza jakim jest pa. Bogusław J.
  Skoro jedni mają płacić za wynajem a drudzy są uprzywilejowani.

  OdpowiedzUsuń
 9. na pewno A Rudnicki najpierw zapyta swego szefa ile może dać ??? za sale bo przecież nie będzie taki głupi żeby wystawić samemu kwotę bo przecież to grozi ZWOLNIENIEM!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz pan Dyr. zarabia na skocznie?? Chyba już A Kiszka nie chce za darmo tam robić tak jak do tej pory??

  OdpowiedzUsuń
 11. Panie Jurku! Wracając do tematu kosztów wynajmu sali znalazłem taką oto perełkę: Uchwała Nr XX/136/2005 o treści:

  § 1

  Powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Zagórz uprawnienie do ustalania wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Gminy Zagórz.

  § 2

  Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


  Wg tego zapisu Pan Jaworski może kształtować ceny wynajmu bardzo elastycznie. Czy Pan Rudnicki ma uprawnienia do ustalania tej ceny?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.