środa, 6 października 2010

Powiat Sanocki oraz Miasto Truskawiec ruszyły do współpracy!

Mieszkamy w bardzo ciekawym zakątku naszej Ojczyzny, mając w zasięgu ręki sąsiadów z Ukrainy oraz Słowacji. To niewątpliwie są nasze atuty, które należy wykorzystać w budowie infrastruktury drogowej, kulturalnej, ochronie zdrowia oraz realizacji projektów dotyczących wymiany młodzieży, organizacji festiwali, festynów oraz promocji regionu. Nasze kultury są bogactwem tego regionu, a wiekowe kościoły i cerkwie są perłami naszej architektury, na których mocno widać znak czasu i wymagają natychmiastowej restauracji, rekonstrukcji, rewaloryzacji.

W związku z planowaną wizytą młodzieży z Truskawca w Sanoku, aby wypełnić wymogi formalne, wspólnie z Panem Marianem Kuncem Sekretarzem Powiatu wyruszyliśmy z Sanoka w celu przekazania naszym przyjaciołom zaproszenia. Na punkt kontaktowy wspólnie wybraliśmy zaprzyjaźniony Stary Sambor, leżący mniej więcej w połowie drogi.
W programie wizyty w Sanoku naszych partnerów z Truskawca zaplanowano nie tylko poznawanie naszych atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim udział w warsztatach teatralnych wspólnie z naszą młodzieżą. Wspólne spotkanie pozwolą wzajemnie się poznać oraz nawiążą się nowe przyjaźnie, które są ważne zarówno w kontaktach społecznych, jak i zacieśnianiu współpracy międzynarodowej. Szkoda, że tak niewiele skorzystano z programów transgranicznych Unii Europejskiej, która współfinansuje takie projekty do 85 % kosztów zadania. Czas nadrobić zaległości. Muszę jeszcze nadmienić, że nasi ukraińscy Przyjaciele ze Starostą Samborskim Wołodimirem Cecheńko przyjęli nas bardzo ciepło i są bardzo chętni do współpracy. Problem stanowi tylko przekraczanie granicy i te procedury powinny zostać zdecydowanie uproszczone.
ERNEST NOWAK

5 komentarzy:

 1. Nie taki ten Ernest Nowak ukrainożerca jak mi go jedna Pani Marynia malowała.
  /horpyna/

  OdpowiedzUsuń
 2. PANIE NOWAK CZY JEST PAN GOTÓW ZŁOŻYĆ PUBLICZNĄ DEKLARACJĘ ZE JAKO BURMISTRZ nie OBETNIE PAN ŚRODKÓW NA ŚWIĘTO NAD OSŁAWĄ i inne działania na rzecz społeczności ukraińskiej w naszej gminie? Pytam wprost bo też słyszałam takie opinie, że nie jest pan przychylny Ukraińcom
  Анна

  OdpowiedzUsuń
 3. BYłem na spotkaniu z Ks. TADEUSZEM ISAKOWICZEM – ZALESKIM. Pojednanie owszem tak, ale jedno jest pewne, że TYLKO na prawdzie można budować zbliżenie pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Obowiązkiem nowego burmistrza co Daj Boże Panu Panie Erneście ma być dbanie o pamięć ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich z UPA i oddanie steru gminnej oświaty w POLSKIE RĘCE!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ukraińcy i Polacy żyli na tych terenach od dawna. Zgoda między tymi nacjami jest potrzebna jak nigdy. Rozsiewane przez popleczników pana J.......... brednie o działaniach antyukraińskich jakie ma podejmować pan Nowak są powodowane politycznymi interesami. Wiadomo jest kampania i trzeba ludzi czymś straszyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. A na dokładkę to p.B.J. skumał się z Marynią i ona robi mu kampanię...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.