czwartek, 25 listopada 2010

Europoseł Tomasz Poręba interweniuje w sprawie Lasów Państwowych

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba (PiS / EKR) złożył trzy zapytania pisemne w formie interpelacji do Komisji Europejskiej w sprawie zgodności z prawem unijnym rządowego projektu zmiany ustawy o finansach publicznych zakładającej włączenie do sektora finansów publicznych jednostki organizacyjnej Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP).


Przyjęte przez rząd 26 października 2010 roku zmiany oraz projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia wolnych środków przyjmowanych w depozyt lub zarządzanie oraz zasad i warunków ich przyjmowania od niektórych jednostek sektora finansów publicznych przewidują zrównanie PGL LP, będącego jednostką organizacyjną działającą na zasadzie samodzielności finansowej i prowadzącej własną działalność gospodarczą, z agencjami płatniczymi budżetu państwa. Oznacza to umożliwienie Ministrowi Finansów wykorzystanie środków finansowych PGL LP do zaspokajania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz uznaniowego zwracania im środków finansowych na potrzeby prowadzenia gospodarki leśnej.
Według Poręby, takie rozwiązanie może być niezgodne z unijnymi przepisami w trzech aspektach:

 • Po pierwsze, zwrot Lasom Państwowym przekazanych uprzednio do zarządzania Ministrowi Finansów środków może być traktowane jako forma niedozwolonej pomocy publicznej.
 • Po drugie, może ono naruszyć zasadę równości podmiotów w obrocie gospodarczym, obciążając Lasy Państwowe obowiązkiem zaspokajania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa ponad zakres powinności spoczywających na innych podmiotach sektora przedsiębiorstw działających na zasadach rynkowych.
 • Po trzecie, włączenie handlu drewnem PGL LP do katalogu powinności o charakterze publicznym państwa spowoduje konieczność objęcia tego drewna cenami regulowanymi, co z kolei będzie sprzeczne z zasadą konkurencyjności na rynku europejskim.

„Proponowana przez rząd zmiana nie dość, że może być w kilku punktach sprzeczna z unijnymi przepisami, to dodatkowo może otworzyć drogę do prywatyzacji i wyprzedaży majątku narodowego” – mówi Poręba. „Lasy Państwowe działając na zasadzie samodzielności finansowej wypracowują zysk rzędu 200 mln złotych rocznie. Pieniądze te przeznaczają na obszary, które wymagają restrukturyzacji lub dofinansowania. Tymczasem włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych pozwoli rządowi na łatanie tymi pieniędzmi dziury budżetowej i zwrócenie Lasom środków wystarczających jedynie na prowadzenie bieżącej działalności. To z kolei zmusi je do pozyskania dodatkowych środków z wyprzedaży najbardziej atrakcyjnych terenów i lokalizacji”.

5 komentarzy:

 1. Wiem Jurku że Poręba (nomen-omen pasuje do lasu ;) to kolega po linii partyjnej ale przytoczone dane finansowe obnażają ułomność tego tworu. Dochód z hektara lasu na poziomie 6 EUR (paczka cygarów w UE) jest żenujący. Strzał w kolano.

  OdpowiedzUsuń
 2. ___________________________________
  No tak,platforma i PSL wprowadzają ustawę dzięki której zabiorą pieniądze Lasom Państwowym.Lasy będą musiały pożyczać w bankach a zadłużającą firmę należy sprzedać.Najlepiej Niemcom bo oni otrzymują 60 euro za ha dopłaty.Za Hitlera Niemcy bali się lasu a za Pawlaka i Tuska zdobędą lasy.
  ___________________________________
  Skoczek

  OdpowiedzUsuń
 3. Pragnę zwrócić uwagę,że problem LP jest znacznie szerszy niż linia partyjna JESZCZE LESNE OKO.Bo PO prywatyzacji i rabunkowej gospodarce według misternych planów POpaprancow w tym kraju i to dobro zostanie rozgrabione a wstęp do lasu utrudniony lub niemożliwy.Panie Jerzy śledż Pan ten wątek dla nas i całych BIESZCZADOW ratujmy co się da.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może nie będzie tak źle. Notatkę prasową opublikowałem na prośbę Biura Poselskiego. Sam nie miałem jeszcze czasu zgłębić sprawy i wyrobić sobie zdania na ten temat. Faktem jest że zarówno LP jak i PKP to państwa w Państwie

  OdpowiedzUsuń
 5. ___________________________________
  Jurek zgadza sie, że to państwa w państwie, z tym, że PKP to spółka przynosząca dochody samej spółce a nic do skarbu państwa, natomiast LP to potężna fabryka kasy, kasy która sama rośnie, tylko potrzebna jest odpowiednia gospodarka leśna, taka gospodareka jest obecnie. w każdym miejscu wycinki następują sadzenia-uzupełnienia, sądzisz, że po prywatyzacji ktokolwiek będzie dbał o to? goście wytną w pień co ładniejsze a w tym miejscu może jakaś samosiejka sie pokaże.
  Skoczek
  ___________________________________

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.