środa, 10 listopada 2010

Zabawa kosztem pracowników? - wyniki kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Zagórzu (cz.1)

Będąc prywatnym przedsiębiorcą, który  od lat zajmuje się działalnością kulturalno - rozrywkową z dużym zainteresowaniem zapoznałem się z ustaleniami Komisji Rewizyjnej RM w Zagórzu dotyczącymi funkcjonowania Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu (MGOKiS) w Zagórzu. Jako kandydat na radnego powiatowego popierany przez lidera podkarpackiego regionu NSZZ Solidarność nie mogę milczeć kiedy podejmowane są działania na szkodę interesów pracowniczych - zwłaszcza jeśli dotyczy to osób, którym przez pewien okres czasu szefowałem. Dlatego też w zaistniałej sytuacji zamierzam wystąpić właśnie do Pana Tadeusza Majchrowicza o udzielenie pomocy prawnej celem ustalenia czy w opisywanych poniżej działaniach nie zostały naruszone prawa pracowników MGOKiS a jeśli tak to czy mogą oni z tego tytułu ubiegać się o zadośćuczynienie. Z uwagi na to, że nie mam w zwyczaju zaglądania do kieszeni osobom prywatnym ze skądinąd niezwykle ciekawego zestawienia wydatków na organizację imprezy "Gmina Zagórz Zaprasza - Zjazd Kapel Ludowych" usunąłem nazwy konkretnych firm. Zapraszam do lektury. Do sprawy na pewno powrócę.
Komisja Rewizyjna szczegółowo zbadała jedną z imprez organizowanych w 2010r
pn. „Gmina Zagórz Zaprasza – Zjazd Kapel Ludowych”.

Poniżej przedstawiono szczegółowe koszty na w/w imprezę.
Lp.
Nazwa wydatku
Kwota wydatku
1.
Projekt i wydruk plakatów
427,00
2.
Zakup polisy ubezpieczeniowej
196,00
3.
Kampania reklamowa imprezy
488,00
4.
Koncert zespołu (gwiazda)
30 000,00
5.
Koncert zespołu (support)
6 000,00
6.
Program rozrywkowy (formy teatralne)
600,00
7.
Zespół folklorystyczny z Zagórza – umowa o dzieło
292,00
8.
Zespół folklorystyczny z Sanoka - umowa o dzieło
701,00
9.
Za reklamę – plakatowanie
115,50
10.
Olej do agregatu
649,99
11.
Olej do agregatu
184,01
12.
Obsługa akustyczno – oświetleniowa
6 950,00
13.
Transport
1 300,00
14.
Transport
889,30
15.
Transport
488,00
16.
Transport zespołu
321,00
17.
Wynajem kabin
1 101,08
18.
Konsumpcja
344,00
19.
Zabezpieczenie medyczne imprezy
510,00
20.
Ochrona imprezy
1 668,96
21.
Emisja banera reklamowego
854,00
22.
Rozkładanie sceny – umowa o dzieło (5 x 292,00zł, 1x350,00zł)
1 810,00
23.
Usługa hotelowa
1 150,00
24.
Należność dla ZAiKS 
600,00
RAZEM
57 639,84

Mimo zmniejszenia przez Radę Miejską w Zagórzu wydatków na imprezy organizowane przez MGOKiS do kwoty 60 000,00 zł  wydatkowano do dnia 02.09.2010r. kwotę 143 073,79 zł. Różnicę pomiędzy przyznaną dotacją statutową a rzeczywistymi wydatkami pokryto z oszczędności związanych ze zmniejszeniem wynagrodzeń oraz likwidacji premii pracownikom zatrudnionym w MGOKiS w kwocie 67 795,00 zł oraz z dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości 25 044,53 zł.  

22 komentarze:

 1. Mam jedno pytanie - w jaki sposób zmniejszono wynagrodzenia pracowników i o jakie elementy. Czy zostało to dokonane zgodnie z przepisami, bez naruszenia prawa pracy.
  No i jeszcze jedno - z tego, co mi wiadomo, nikt z pracowników nie zaprotestował - pewnie wtedy by się pożegnał z pracą, a wiadomo, jaki jest rynek racy.
  Mam nadzieję, że ta sprawa także zostanie wyjaśniona.
  No i czekam na cd, zwłaszcza dotyczący Zakucia...

  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Jurku! Proszę o sprawdzenie czy to prawda że na ostatniej sesji RM+Burmistrz zdecydowali by wydać nasze pieniądze na kolejną tablicę pamiątkową (celowo nie piszę kogo upamiętniającą żeby nie siać fermentu)? Jeśli to nieduże pieniądze to niech koszt tablicy pokryją z własnych kieszeni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę że ten raport może być bardzo nierzetelny a tym samym stronniczy.
  1. Nie podoba mi się bardzo słowo "dochód" i podejrzewam że chodzi o "przychód" a to b.duża różnica.
  2. Nie podoba mi się stwierdzenie "likwidacja premii" zapewne chodzi o niewypłacenie premii (nie wnikam czy słusznie czy nie).
  3. W raporcie powinny znaleźć się odniesienia typu: "nie wypłacono w m-cu .... premii wynikającej z Regulaminu Premiowania Pracowników" oraz "środki w wysokości ... przeznaczone na premię wykorzystano bezprawnie na imprezę..."
  4.Zmniejszenie wynagrodzeń prawdopodobnie nie dotknęło nikogo. Możliwe że zmniejszeniu uległa ogólna kwota w stosunku do zaplanowanego albo w stosunku do roku poprzedniego a ma to miejsce np. w przypadku gdy pracownicy pozostają długo na chorobowym czy zmniejszyła się ilość etatów, itp.
  5.NAJWAŻNIEJSZE: Umowę podpisały dwie strony i każda z nich (a w przypadku pracowników jednostek "z BIP" jest to bardzo proste) może dochodzić swoich praw.
  6.DRUGIE NAJWAŻNIEJSZE: To nie były pieniądze MGOK-u tylko moje/nasze i w gruncie rzeczy to się cieszę że oszczędności idą na cele społeczne (chociaż nie będę oceniać czy właśnie takie cele).

  Panie Jurku! Twierdzi że jest Pan przedsiębiorcą. Albo jest to pseudoprzedsiębiorczość albo ma Pan schizofrenię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Panie Zuba, jak zwykle robi Pan sensacje i stara się deprecjonować dokonania innych. Jest to oburzające tym bardziej, że dotyczy sfery działalności w której Pan sam działa i chce działać. Takie chwyty mające na celu utrudnianie życia pana konkurencji są niemoralne. Dlaczego krytykuje Pan swoich konkurentów w biznesie rozrywkowym za ich gospodarność?

  OdpowiedzUsuń
 5. ot i mamy dopełnienie kampanii Pana Zuby :) ?

  Ot i ci biedni pracownicy całego domu kultury w Zagórzu z Panem radnym na czele ?

  Och jak bidnie w tym domu kultury !
  Za te pensje pracownicze co tam się wydaje to kilkanaście takich imprez można było by zrobić i ludzie mieli by coś z tego
  A z siedzenia pracowników to niewiele jest dla gminy Zagórz która to wszystko utrzymuje !

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Jerzy czy to prawda że będzie Pan ponownie pracował w Gminie lub Domu kultury jak wybory wygra Pan Ernest ?

  Proszę o nieuchylanie się od odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Teraz mieszkancy zobacza jak sie bawiono za nasze podatki.Panie Jerzy trzeba ujawnic wydatki na wszystkich imprezach.Sylwester dlaVIP,imprezki zakrapiane alkoholem w Domu Kultury,rozkladanie iskladanie sceny,transporty,rozliczanie paliwa do agregatu.Czekamy nadalsze rozliczenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Panie przedsiębiorco - z wielkim zainteresowaniem zasiadłam do czytania tych sensacji, bo byłam ciekawa jak to się dzieje, że taka mała gmina organizuje takie wielkie imprezy. Ale widzę, że jak zwykle- dużo pisania mało treści,typowe bicie piany. Nie rozumię w czym jest problem.
  Chyba tylko bardzo małe dziecko mogłoby uwierzyćw to, że taką imprezę dyrektor pokrywa z pieniędzy pracowników.
  Znam i szanuje pracowników MGOKiS i prosze niech pan nie kreuje ich na istoty ubezwłasnowolnione ,nie potrafiące zadbać o swoje interesy.
  Z pozdrowieniami Zagorzanka

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie uchylam się odpowiedzi i oświadczam wprost: JEŚLI ERNEST NOWAK WYGRA WYBORY NIE BĘDĘ PRACOWAŁ W MGOKiS.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nikogo nie deprecjonuje. Podaje suche fakty i liczby na podstawie, których każdy może wyrazić swój osąd w kwestii poziomu zarządzania MGOKiS w Zagórzu.

  OdpowiedzUsuń
 11. TO MOŻE NIECH PAN PODA TEZ ZAROBKI NIEKTÓRYCH PANÓW Z MGOKIS - BO CIEKAWE SĄ

  co do pana dyrektorowania to chyba nie wchodzi się 2 razy do tej samej rzeki 0 zresztą miłych wspomnień z tego pan chyba nie ma

  A POZA TYM - CO Z SOLARAMI - TAKA CISZA - podobno nie jest ciekawie - ale o tym pewnie rozpiszecie się po wyborach - czas będzie lepszy

  OdpowiedzUsuń
 12. Jurek, trzymaj tak dalej. Niechaj fakty przemawiają do ludzi, przyszłych wyborców.
  Wielu ma to do siebie, że musi dostać porządnego kopa a i tak niewiele zrozumie. Będzie biadolił, jak cięźki jest jego los. Do wyborów pójdzie i zagłosuje na tych, którzy go zawiedli. Tak już jest od wielu lat.
  PS Ja i tak popieram Ernesta Nowaka i Jerzego Zubę razem z ich kandydatami na radnych.

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy z 14:42 (godziny pracy większości szarych obywateli...) napisał:
  "...Takie chwyty mające na celu utrudnianie życia pana konkurencji są niemoralne. Dlaczego krytykuje Pan swoich konkurentów w biznesie rozrywkowym za ich gospodarność?"
  Hmmm, niemoralny chwyt wobec pana burmistrza i dyrektora MGOKiSu?
  Godpodarność jest zawsze pożądana, tylko tu chodzi o zupełnie coś innego - nie dano ludziom premii regulaminowych - jeśli są regulaminowe, to MUSZĄ być wypłacone. Jeśli ich nie wypłacono-to każdy pracownik powinien dostać pisemną informację o niewypłaceniu premii z uzasadnieniem. Jeśli są uznaniowe - a, to co innego. Ale wtedy także pracownik ma prawo poprosić o uzasadnienie i otrzymać je na piśmie. A swoją drogą to ciekawe, czy w innych jednostkach nadzorowanych przez Urząd Miasta i Gminy Zagórz też były stosowane takie "oszczędnościowe, gospodarne" posunięcia płacowo-premiowe. A czy w MGOKiSie nie ma związków zawodowych, jakiejś Rady Pracowniczej, która pomogłaby sprawę wyjaśnić w chwili podjęcia decyzji przez dyrektora?
  Jeszcze jedna sprawa - jak można planować budżet taki "krótki", skoro planowało się tak duże i drogie imprezy. Zastanawia mnie, jak wygląda zestawienie planowanych imprez i kosztów z tym związanych. Bo albo zaplanowano z góry z założeniem, że po cichu się ludziom obetnie, albo część kasy poszła na niezaplanowane imprezy. A jeśli tak, to na jakie? Zazwyczaj plany jednostek budżetowych powinny się równoważyć i być sporządzane na podstawie preliminarza budżetowego - ni cholery więcej imprez, niż jest środków... Ot, taki drobiażdżek.
  A ja czekam na Zakucie... Spodziewałem się, że p.Zuba wstawi na blogu pełen tekst protokółu, a nie wybrane przez siebie fragmenty, okraszone dowolnie wybranym przez siebie fragmentem tekstu. Tego typu posunięcie wzbudza wrażenie, że coś Pan chce pominąć... No i zaraz spiskowa teoria dziejów - pominąć, a dlaczego, a dla kogo to jest wygodne?
  Tak samo sprawa pomijania nazw firm obsługujących imprezy, bo to też mogłoby być ciekawe...
  Zagórzanka napisała :"Chyba tylko bardzo małe dziecko mogłoby uwierzyćw to, że taką imprezę dyrektor pokrywa z pieniędzy pracowników."- czegoś nie rozumiem, z protokółu pokontrolnego fakt ten wynika niezbicie, więc czy Komisja łże, czy p.Zuba przekręcił treść protokółu???

  Cóż, może ta druga część dotycząca Zakucia będzie inaczej przygotowana.
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 14. Jerzy masz mój głos. Mam pytanie ile dyr. rudnicki płaci za kożdorazowe rozłożenie sceny? słyszałem, że jest to duża kwota na jedna osobe. Mówi sie nawet o wpływach pewnej opcji i rodzinnych powiązaniach. Czy to prawda?

  OdpowiedzUsuń
 15. To nie chodzi o te osoby które siedzą w W DOMU KULTURY ale o te które są zatrudnione na stanowiskach dużo niższych czyli świetlicowe CI KTÓRZY ZARABIALI PO 600zł A teraz 400 to chyba jest czym pisać że na tych najbiedniejszych burmistrz i dyr. oszczędza I bardzo dobrze że JUREK TO RUSZYŁ -JUŻ DAWNO SKOŃCZYŁA SIĘ DANINA I ODRABIANIE PAŃSZCZYZNY-DLA PANÓW o0no się bawią tańczą na scenie zakrapiają alkocholem obgrodzeni taśmami HULAJ DUSZO PIEKŁA NIEMA -A wy żebraki dostaniecie resztki -CO MOŻE NIE PRAWDA??????

  OdpowiedzUsuń
 16. Dokładnie o tych Ludzi mi chodziło w pierwszej kolejności. Stosowne pismo w tej sprawie już jutro przekażę osobiście Panu Przewodniczącemu Majchrowiczowi

  OdpowiedzUsuń
 17. Widzę że co niektórzy blogowicze i Pan Panie Jerzy macie niesamowitą obsesję na punkcie Pana Burmistrza Jaworskiego. Do tego stopnia że jesteście zdesperowani i zaczynacie pisać głupoty co zkolei prowadzi do paranoi!!!

  Czy potrzebne leczenie tego nie wiem!!!

  MOJE PYTANIE
  1. 42.760zł - zarobki jednego z pracowników MGOKiS!!CZY TO MAŁO ???

  2. Jeżeli tak bardzo zależy wam na pracownikach (czy też na mieszkańcach)to dla czego nie zareagowaliście jak zwalniano z Zasławia setki osób???

  3. A to do Pana Jerzego Czego musiał Pan zaśpiewać i po raz kolejny ośmieszyć Gminę Zagórz!!!

  serfer

  OdpowiedzUsuń
 18. serfer napisał:
  "...macie niesamowitą obsesję na punkcie Pana Burmistrza Jaworskiego. Do tego stopnia że jesteście zdesperowani i zaczynacie pisać głupoty co zkolei prowadzi do paranoi!!! "
  w którym miejscu są te głupoty? może warto pokazać paluszkiem - to wtedy mozna pogadać. Pan burmistrz wystarczająco sam się pogrążył i chyba nikt mu w tym nie pomagał. A sprawa pensji i pozbawienia premii - nie wiem, jakieh grupy dotyczyły te cięcia - wiedziałem,że pracowników MGOKiS - a jeśli rzeczywiście tej grupy najgorzej zarabiającej i takiej, która panu dyrektorowi nie podskoczy - no, to tym gorzej sprawa wygląda.
  Kontrola Komisi Rewizyjnej dotyczyła MGOKiSu, nie Zasławia, który jakoś chyba nigdy nie był nadzorowany przez Urząd...Równie dobrze można by zapytać, co zrobili radni i pan burmistrz,żeby w Zagórzu nie powstała "Biedronka". Pisałem swego czasu (wyburzenie starej piekarni i pierwsze pogłoski o "biedronce"), że ta lokalizacja to kiepski pomysł, a i co mniejsi handlowcy w Zagórzu padna jak kawki. Jest problem? Prędzej to warto poruszyć na blogu, bo tu akurat urząd miał coś do powiedzenia...Pewnie pan burmistrz też.
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 19. kiedy poznamy prawdę o Zakuciu ?. Po wyborach ?. Panie Zuba może ma Pan trochę odwagi i po oczach prosto wywali kto jest winien?. Może to nie pasuje Panu, ale jak cenzury to proszę po nazwiskach.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jeszcze o Biedronce. Niech Pan się przejdzie po właścicielach małych sklepikach i niech oni opowiedzą jak tłumaczył powstanie tego sklepu Jaworski. Może i radni mieli na to wpływ?

  OdpowiedzUsuń
 21. Panie Jerzy!
  a kiedy druga część wyników kontroli? sprawa Zakucia była dość szeroko komentowana i na blogu i różnych mniej lub bardziej zaprzyjaźnionych łamach...
  Fajnie byłoby, gdyby Pan zdążył przed wyborami...
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń
 22. Nowa świecka tradycja - im wybory bliżej, tym protokół dalej... Ciszej nad tą trumną... Cisza wyborcza już obowiązuje!!!!!
  Obserwator z daleka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.