piątek, 17 grudnia 2010

40 lat temu Janek Wiśniewski padł...

Któż z nas nie zna Ballady o Janku Wiśniewskim. Pieśń, do której słowa ułożył Krzysztof Dowgiałło mówi o młodym chłopaku - Zbyszku Godlewskim  zastrzelonym 17 grudnia 1970 roku w trakcie starć robotników z Ludowym Wojskiem Polskim w rejonie stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia. Wzburzony tłum demonstrantów niósł ciało   na drzwiach wyrwanych z baraku ulicami Czerwonych Kosynierów, Dworcową, 10 lutego i Świętojańską pod siedzibę Miejskiej Rady Narodowej przy ulicy Czołgistów (dzisiaj Piłsudskiego). Dowgiłło, nie znając prawdziwego nazwiska poległego, nazwał go Janek Wiśniewski...

7 komentarzy:

 1. Tak było. ciągle nasuwa się pytanie, czy należy żyć przeszłością? Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta: "Nalezy żyć przyszłością, pamiętając o przeszłości. Dranie już dawno być osądzeni. Robotnicy w Skandowali, że witają prezydenta Komorskiego jako brata generała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki za tę pieśń. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo proszę. Wykonanie Kazika jest takie, że aż ciary przechodzą. Sam dziś odsłuchałem ten kawałek ze 30 razy.

  OdpowiedzUsuń
 4. To piekny i wyrazisty "kawałek". Co na to ci, którzy tak bardzo chcą dorżnąć watahy. Ja się nie dam dorżnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bo nie ma takiej racji stanu, która może usprawiedliwić zbrodnię. Tak mniej więcej mówił dzisiaj Śniadek. Nie ma takiej racji stanu, Panie Prezydencie Komorowski. Nie ma!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie należy żyć przeszłością -Więc dlaczego w Zagórzu ukrywa się złą przeszłość i nie wyciąga konsekwencji wobec nie których bo co bo Radny??? ale parę błędów ukrył bo co bo nie można ruszać kolegi który tak nie dawno go opluwał??

  OdpowiedzUsuń
 7. ... ja to pamiętam z racji swoich lat życia i nie zmieniam swojej postawy od tamtych lat, szanuję tych co ucierpieli i tych którzy odważnie szli w naszej sprawie. Musimy o tym opowiadać, a prezydentowi przypominać o prawdzie bo jak widzę zapomniał ... czekam jeszcze na zaproszenie Kiszczaka jako doradcy prezydenta. On się obwarowuje, bo naród tego dłużej nie wytrzyma, kolejne podwyżki, od nowego roku Vat, paliwo i cała seria podwyżek z tym związanych.
  W tym miejscu trzeba podzieko0wać tej części moich rodaków , którzy ślepo wierzą w Pół Tuska - on nas wszystkich chce sprzedać Niemcom a ci oddadzą nas na pożarcie Rosjanom ... jużkiedyś 60 lat temu to przerabialiśmy , no nie?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.