piątek, 9 grudnia 2011

Zagórz wśród „Gmin Fair Play”


ZAGÓRZ/WARSZAWA: 2 grudnia 2011 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom X edycji konkursu "Gmina Fair Play". Wśród wyróżnionych samorządów nie zabrakło Gminy Zagórz.

Konkurs „Gmina Fair Play” to inicjatywa skierowana do wszystkich gmin, które dbając o interesy społeczności lokalnych tworzą na swym terenie możliwie najlepsze warunki dla rozwoju działalności gospodarczej i inwestycyjnej. Podstawową misją konkursu jest popularyzowanie etyki w działalności samorządów, przejrzystości procedur oraz postaw godnych naśladowania, sprzyjających podejmowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych.
Do udziału w X edycji konkursu zgłosiły się 72 samorządy z całej Polski. Ostatecznie Kapituła Konkursu wybrała 66 gmin, które spełniły wymagania konkursu i przeszły pozytywnie procedurę
weryfikacyjną uzyskując tym samym tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play” 2011 – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. W dziesięciu dotychczasowych edycjach konkursu „Gmina Fair Play” nagrodzono 485 gmin.
Uczestnictwo w konkursie wymaga spełnienia szeregu kryteriów i przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie zainteresowane gminy składają na pisemną deklarację przystąpienia do konkursu oraz wypełniają ankietę konkursową. W ankiecie oprócz informacji o charakterze ekonomicznym gminy, liczby zatrudnionych pracowników w Urzędzie Gminy, dochodów i wydatków gminy, muszą znaleźć się odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. oferty inwestycyjnej, promocji gospodarczej i inwestycyjnej prowadzonej przez gminę, zakresu i jakości inwestycji własnych, infrastruktury biznesu w gminie, dostępu do infrastruktury technicznej, organizacji obsługi inwestorów, otwartości miejscowej społeczności wobec inwestorów zewnętrznych, pro-ekologicznego charakteru inwestycji w gminie oraz dostosowywania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dotychczasowych osiągnięć w przyciąganiu inwestycji, walorów gospodarczych gminy i warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Bardzo pożądanymi załącznikami są dokumenty zawierające np.: gotowe oferty inwestycyjne lub inne materiały zachęcające do lokalizacji inwestycji w gminie, broszury, foldery itp. Odpowiedzi zawarte w ankiecie są punktowane. Gmina musi uzyskać minimum 72 punkty na 100 możliwych, aby zakwalifikować się do II etapu.
W trakcie drugiego etapu przeprowadzany jest audyt certyfikacyjny połączony z losowym badaniem inwestorów działających na terenie gminy. Audytorzy konkursu podczas wizytacji we wszystkich gminach zakwalifikowanych do drugiego etapu sprawdzają wiarygodność informacji zawartych w ankietach konkursowych oraz mogą prosić o uszczegółowienie danych, udostępnienie dodatkowych informacji, przedłożenie odpowiednich dokumentów. W ramach audytu w gminie, poza rozmowami z przedstawicielami danej gminy, organizowane jest również spotkanie z osobami nie będącymi pracownikami gminy - przedstawicielami dostawców mediów (prądu, gazu, wody, telefonu itd.), przedsiębiorcami inwestującymi na terenie gminy, przedstawicielami lokalnych organizacji biznesu, instytucji finansowych, edukacyjnych, urzędu pracy itp. Dodatkowym, ważnym elementem weryfikacji uczestników konkursu jest badanie losowo wybranych inwestorów, którzy zakończyli lub prowadzą proces inwestycyjny na terenie danej gminy.

Jedną z najważniejszych korzyści wynikającą z udziału w konkursie „Gmina Fair Play” jest szeroka promocja i możliwość zaprezentowania dokonań gmin oraz ich planów na szerszym forum publicznym. Jak podkreślają Laureaci tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play” jest dla samorządowców mobilizacją do stałego utrzymywania najwyższego poziomu jakości usług oferowanych inwestorom. Dzięki udziałowi w konkursie, na podstawie badania losowo wybranych przedsiębiorców i inwestorów, gminy mają możliwość zapoznania się z ich oceną. Dzięki analizie benchmarkingowej, która jest opracowywana w oparciu o wyniki badań przedsiębiorców i inwestorów oraz ocenę adytorów, gminy mogą wprowadzić niezbędne zmiany w procedurach i organizacji obsługi inwestorów oraz poznać własną pozycję w stosunku do innych gmin uczestniczących w programie. To właśnie raport benchmarkingowy wskazuje jak usprawnić obsługę inwestorów i jak stworzyć jeszcze lepsze warunki do inwestowania w gminie. Ponadto, dzięki udziałowi w wydarzeniach organizowanych w ramach każdej edycji konkursu m.in. spotkania warsztatowe czy doroczna gala finałowa „Przedsiębiorstw i Gmin Fair Play”, gminy mają okazję do wymiany informacji, doświadczeń oraz nawiązania współpracy z innymi samorządami, które osiągają sukcesy na polu przyciągania inwestorów, a także z przedsiębiorcami-laureatami siostrzanego programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.
Konkurs organizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Projekt prowadzony jest pod patronatem Marszałków oraz Wojewodów. Gratulacje i certyfikat z rąk organizatorów w imieniu zagórskiego samorządu odebrali wiceburmistrz Zagórza Alicja Wosik oraz radny Roman Czech.

 

8 komentarzy:

 1. Niezła stronka. Tylko dlaczego prywatna strona urzędnika Urżedu Miasta i Gminy Zagórz obsługiwana jest w czasie pracy urzędniczej? Tak przynajmniej wskazuje zegar udostępnienia informacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiadam za promocję Gminy, robie to w godzinach i po godzinach pracy tam gdzie tylko mogę. Gdymym dodawał na bloga w godzinach pracy np. prywatne zdjecia z wakacji byłby to prawdziwy skandal.
  GRATULUJĘ OBYWATELSKIEJ CZUJNOŚCI!

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Jerzy, tu nie chodzi o obywatelską czujność! Bo przecież nikt, przynajmniej ja, nie czuwam nad tym, co Pan porabia (to słowo jest adekwatne) w godzinach pracy, bo wtedy pracuję. Ufam jednak, że działacz Prawa i Sprawiedliwości "w pracy" też pracuje...

  OdpowiedzUsuń
 4. W pracy nie "porabiam" tylko sumiennie pracuję, realizując konkretne zadania wyznaczone przez moich przełożonych. W kontekście wymiernych (finansowych) efektów mojej aktywności zawodowej nie mam się czego wstydzić a moja przynależność partyjna kompletnie nie ma tu nic do rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 5. Od kiedy jest Pan tak lojalny "wobec przełożonych"? Bo jeden z "pana przełożonych" tak lojalny nie jest wobec innych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zabrakło mojego ostatniego komentarza. Dlaczego? Napisałem w nim, co sądzę o "Pana linii programowej". I nic. I cisza.
  A jak tam projekt wakacyjny, w którym młodzież wzięła udział poniżej planowanej frekwencji? A projekt trzeba rozliczyć i spełnić kryteria?!
  PS Wiem wiem! Pana blog i Pana "święta racja".

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepraszam w związku z końcem roku mam sporo zajeć.Komentarze zaraz odszukam i opublikuję. Projekt wakacyjny został prawidłowo rozliczony na co jako OSP ZAGÓRZ otrzymaliśmy kilka dni temu stosowne potwierdzenie od Grantodawcy. W każdym projekcie jesli chodzi o tzw. wskaźniki zakłada się pewna tolerancję (widełki). Frekwencja mogłaby być lepsza, ale na to na prawdę nie miałem wpływu. Jak mogłem zachecałem i biorąc pod uwagę deszczowa aurę, okres urlopowy i nasze zagórskie malkontenctwo ;-) było naprawdę OK. Kto chciał to skorzystał. Oprócz hucznego jubileuszu podremontowalismy naszą świetlicę w remizie, wyposażyliśmy je w zaplecze socjalne i multimedialne. Szczegóły patrz: www.ospzagorz.pl
  Pozdrawiam
  P.S. Już dzis myślę o analogicznym wniosku do FIO dla jednej z gminnych jednostek, która w 2012 bedzie obchodzić jubileusz 65-lecia

  OdpowiedzUsuń
 8. Panie Jeży widać, że jest pan zbyt zajęty aby zająć się tematem bulwersującym rodziców zagórskich dzieci, dotyczącym reorganizacji szkół. Czy nie ma pan nic do powiedzenia? A może boi się pan poruszyć ten niewygodny temat by nie narazić się władzy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.